Doktorandky z FZV se představily na konferenci v Lublinu

Studentky doktorského programu Ošetřovatelství doprovázela na konferenci v Lublinu proděkanka FZV UP pro doktorské studium Helena Kisvetrová (na snímku druhá zprava). Foto: archiv H. S.
Pondělí 26. červen 2023, 8:00 – Text: David Kresta

V závěru letošního akademického roku se v polském Lublinu konala mezinárodní konference pro studenty doktorského programu Ošetřovatelství. Během dvou dnů se setkali a své zkušenosti si předali zástupci fakult z České republiky, Slovenska, Polska a Itálie. Programu, který vedle tematických workshopů zahrnoval také prohlídku místního simulačního centra, se zúčastnily doktorandky z Fakulty zdravotnických věd UP Aneta Hujová, Petra Kašparová, Iryna Matějková, Eva Prušová, Monika Slováková, Adéla Švestková a Iva Volešová.

Čtvrtý ročník konference hostila Lékařská univerzita Lublin. Do historického města ve východním Polsku se sjeli doktorandi z Univerzity Palackého v Olomouci, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Ostravské univerzity, Univerzity Komenského v Bratislavě, University of Rome Tor Vergata z Itálie a z několika polských univerzit. Mezi pozvanými byli rovněž zástupci fakulty zdravotnických věd z maďarské Pécse. „Největším přínosem pro mě bylo navázání kontaktů a budování partnerství s kolegy z jiných univerzit,“ uvedla Iva Volešová.

Program zahájil workshop profesorky Alvisy Palese z univerzity v italském Udine. „Získali jsme cenné rady, jak konstruktivně napsat recenzi vědecké práce,“ zmínila Eva Prušová. Následovala prohlídka univerzitního simulačního centra, které je koncipováno jako pětipatrová nemocnice. Nechyběla ani prohlídka města a společenský večer, během kterého měli účastníci konference možnost poznat historii Lublinu. „Hra, kterou organizátoři připravili, nás provedla historickým centrem Lublinu a seznámila s historií nejvýznamnějších památek,“ popsala Iva Volešová.

Druhý den konference byl ve znamení přednášek a posterové sekce. „Zaujalo mě, jak různě mohou být zaměřené ošetřovatelské výzkumy,“ uvedla Iva Volešová. „Konference poskytla otevřený diskuzní prostor ke sdílení výzkumných studentských projektů. Pro můj současný stav studia měla velmi významný přínos,“ zdůraznila Eva Prušová.

„Naše studentky se svými přednáškami dobře obstály v mezinárodní konkurenci a úspěšně tak reprezentovaly doktorský studijní program Ošetřovatelství a naši fakultu.  Tato konference jim umožnila navázat nové kontakty a seznámit se se systémem doktorského studia v jiných zemích,“ zhodnotila proděkanka Helena Kisvetrová, která je garantkou doktorského studijního programu Ošetřovatelství.