Evropští akademici pomáhají Ukrajině. Ondrej Hamuľák odučil kurz zaměřený na unijní právo

Sedmihodinový online kurz Ondreje Hamuľáka se konal na začátku června. Repro: PF UP
Čtvrtek 16. červen 2022, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Olomoucká právnická fakulta se díky Ondreji Hamuľákovi z katedry mezinárodního a evropského práva zapojila do projektu Freedom of Education – International Academic Support. Pro ukrajinské studenty v okupovaných nebo válkou bezprostředně ohrožených oblastí si připravil a odučil dvoudenní intenzivní kurz zaměřený na právo Evropské unie.

Projekt Freedom of Education – International Academic Support zastřešuje Chersonská státní univerzita a jeho cílem je nahradit ukrajinským studentům znemožněnou výuku a umožnit jim pokračovat ve studiu alespoň alternativní formou, v podobě online speciálních přednášek nebo kurzů. „Oslovila mě naše partnerská univerzita v Tallinnu, která se podílela na propagaci projektu, zda o účast nemám zájem. Ani chvíli jsem neváhal. Po doladění termínu jsme se s organizátory domluvili na dvoudenním kurzu,“ popsal Ondrej Hamuľák.

Jako téma zvolil oblast své expertízy – právo Evropské unie. Konkrétně šlo o sérii přednášek věnovaných Listině základních práv Evropské unie. „Problematika lidských práv v současné době velmi rezonuje a o dané téma měli organizátoři i studenti zájem. Ve dvou dnech jsme společně probírali a následně diskutovali otázky ústavní role Listiny v právu EU, jejího obsahu, specifik v porovnání s jinými lidsko-právními dokumenty, otázky jejího výkladu a vymáhání,“ vyjmenoval Ondrej Hamuľák.

Jeho sedmihodinový online kurz se konal na začátku června a zájem o něj projevilo na čtyřicet studentů z Ukrajiny, konkrétně z Kherson State University, Academy of the State Penitentiary Service in Chernihiv, National Aerospace University – Kharkiv Aviation Institute a Kherson State Agrarian and Economic University. „Počet účastníků během kurzu mírně kolísal, protože zejména v okupovaném Chersonu dochází často k přerušení internetového připojení. Z přednášek byl ale pořízen záznam, který bude ukrajinským studentům k dispozici i v dalším období,“ vysvětlil Ondrej Hamuľák.

Do projektu Freedom of Education – International Academic Support se zapojili akademici z různých států Evropské unie. Přednášky a kurzy se uskutečnily v květnu a červnu. „Zda bude něco obdobného zorganizované i na podzim, závisí na vývoji válečné situace. Osobně jsem ale vyjádřil ochotu pomoci s podobným kurzem i v budoucnu,“ dodal Ondrej Hamuľák.