Na festivalu Pohybrady si zájemci vyzkoušejí i model stáří, představí ho fakulta zdravotnických věd

Foto: Fakultní nemocnice Olomouc
Čtvrtek 19. květen 2022, 12:00 – Text: David Kresta

Základní vyšetření zdravotního stavu, konzultace v oblasti zdravého pohybu a výživy, bohatý doprovodný program pro dospělé i děti – takový bude druhý ročník festivalu zdraví Pohybrady na oblíbeném olomouckém přírodním koupališti Poděbrady. Na akci pořádané Fakultní nemocnicí Olomouc (FNOL) bude mít svůj stánek také Fakulta zdravotnických věd UP, zájemci si u něj mohou vyzkoušet model stáří nebo si pod speciální lampou zkontrolovat správný postup při dezinfekci rukou. Pohybrady startují už tuto sobotu 21. května v 10 hodin.

Na březích Poděbrad budou odborníci z FNOL opět nabízet příchozím zájemcům zdarma základní vyšetření zdravotního stavu (měření cholesterolu, krevního tlaku, analýza složení těla apod.), konzultace v oblasti pohybu, výživy, otužování či duševní hygieny nebo doporučení v oblasti aktivního zdraví. Nebudou chybět ani ukázky nordic walking včetně zapůjčení holí a další sportovní a zábavné prvky pro děti i dospělé.

Svůj stánek bude mít na koupališti také FZV UP. Návštěvníci si mohou vyzkoušet model stáří a vžít se tak do role seniorů. Speciální brýle simulují poškozený zrak staršího člověka. „K dispozici na vyzkoušení budou dále kompenzační pomůcky, jako jsou ortézy či dlahy určené k fixaci po úrazech pohybového aparátu. Velkým tématem posledních let je rovněž dezinfekce rukou. Pod speciální UV lampou si tak účastníci akce budou moci prohlédnout, zda jejich postup při hygieně rukou je skutečně důkladný,“ popsala Blažena Ševčíková, ředitelka Centra praxí a praktické výuky FZV UP, které se společně s Ústavem ošetřovatelství FZV UP na přípravě stánku podílí.

„Vnímáme festival Pohybrady jako velmi prospěšný pro širokou veřejnost a jsme moc rádi, že se na této akci můžeme letos prezentovat. Naše fakulta se zásadním způsobem podílí na odborné přípravě nelékařských zdravotnických profesionálů, a můžeme tedy program obohatit o praktické rady a zkušenosti v oborech, na které jsou zaměřeny naše studijní programy,“ uvedl děkan fakulty Jiří Vévoda.

Loňský pilotní ročník festivalu se uskutečnil na podzim a byl rozložený do dvou dnů. Letos se organizátoři rozhodli pro změnu. „Jarní datum se nám z hlediska počasí jeví jako méně nevyzpytatelné a k tomu ideální právě k nastartování kýžených změn a pohybových aktivit. To vše je navíc soustředěno do jediného dne, takže návštěvníkům neunikne nic z toho, co je zajímá,“ vysvětlila vedoucí odboru marketingu FNOL Veronika Jeřábková.

Podrobné informace k programu letošního ročníku festivalu Pohybrady jsou k dispozici ZDE.