Ocenění pro studentky ošetřovatelství na mezinárodní soutěži MedGames

Foto: D. Bartoníčková
Středa 18. říjen 2023, 12:00 – Text: David Kresta, Daniela Bartoníčková

Na půdě Jesseniovy lékařské fakulty Univerzity Komenského a Univerzitní nemocnice Martin se v polovině října uskutečnil osmý ročník soutěže soutěže studentů všeobecného lékařství a ošetřovatelství s názvem MedGames. Nabitého soutěžního programu, ve kterém nechyběla ani simulace hromadného neštěstí před nákupním centrem v Martině, se zúčastnily studentky druhého ročníku oboru Všeobecné ošetřovatelství na Fakultě zdravotnických věd UP Zdeňka Hýnarová, Veronika Kantorová, Hana Mrnuštíková, Tereza Musialková, Jana Šicová a Nikol Šídlová. Tým ve složení Hana Mrnuštíková a Jana Šicová získal od pořadatelů mimořádné ocenění.

V úvodu dvoudenní akce se konaly workshopy a přednášky zaměřené na náplň jednotlivých soutěží. Večer se pak účastníci soutěže přesunuli k nákupnímu centru v Martině, kde si vyzkoušeli zásah lékařských a zdravotnických složek při hromadném neštěstí. Následující den probíhaly soutěže u celkem patnácti stanovišť. Mentoři z martinské univerzitní nemocnice i pedagogové z Jesseniovy lékařské fakulty hodnotili výkony studentů například při simulacích péče o pacienta po operačním výkonu na dospávacím pokoji, převazu a výměně systému hrudní drenáže, ošetření popálenin, zavedení a péče o nasogastrickou sondu či ošetření novorozence po akutním císařském řezu.

Při vyhlášení výsledků soutěže pochválila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Univerzitní nemocnice Martin Jana Vadkertiová studentky FZV UP za perfektní komunikační dovednosti. Studentky Hana Mrnuštíková a Jana Šicová navíc získaly mimořádné ocenění od pořadatelů. „Chtěla bych studentkám vyjádřit velké poděkování za jejich účast na mezinárodní soutěži. Byly naprosto perfektní. Jsem na ně pyšná už i proto, že vím, že jednotlivé výkony byly podobné tomu, co musely složit u mě při zkoušce z ošetřovatelských postupů v prvním ročníku. Některé výkony pro ně byly naprosto nové, a i přes to, že k nim v České republice nemají kompetence, dokázaly obstát na výbornou. Jejich entuziasmus, perfektní provedení jednotlivých výkonů, ale i nadprůměrné komunikační dovednosti jsou pro mě motivací, že vzdělávání sester má opravdu smysl,“ zdůraznila přednostka Ústavu ošetřovatelství FZV UP Daniela Bartoníčková.

S poděkováním se přidal i děkan FZV UP Jiří Vévoda. „Chtěl bych vyjádřit velký dík za reprezentaci naší fakulty hvězdným studentkám, které si na soutěži MedGames zahrály zdravotnickou verzi ‚X-factoru‘. Byly lepší než superhrdinové z Marvelu – s komunikačními dovednostmi většími než Thorovo kladivo a s entuziasmem silnějším než Hulk! Moc se těším na účast našich týmů v dalším ročníku,“ shrnul Jiří Vévoda.

Jak se na MedGames líbilo studentkám FZV UP?

Zdeňka Hýnarová:
„MedGames byla úžasná výzva. Líbilo se mi zapojení živých figurantů do úkolů. Po této zkušenosti nezapomenu na anamnézu pacienta a správnou hygienickou dezinfekci rukou s výměnou rukavic.“

Veronika Kantorová:
„MedGames vnímám jako skvělou zkušenost. Spoustu věcí jsem tam viděla poprvé a hodně jsem se toho za dva dny naučila. Byly to dva dny plné zážitků, výkonů, skvělých přátel a taky trochu zdravého stresu. Rozhodně doporučuji každému.“

Hana Mrnuštíková:
„Být součástí MedGames bylo určitě přínosem pro každého zúčastněného. Zaměření workshopů na specifická témata, jako je například první ošetření novorozence, péče o dýchací cesty s umělou plicní ventilací či komunikace s rodinou zemřelého, je skvělý základ pro naše následující studium. Při plnění zadaných úkolů si již každý sám za sebe mohl odpovědět na otázku, jakým směrem by se nadále chtěl ubírat a jaká ošetřovatelská problematika je mu blízká.“

Tereza Musialková:
„Je to boj, ale stojí to za to. Je to náročné, ale cíl je krásný. Odnáším si zážitky, krásné vzpomínky, a hlavně mě to naučilo to, co jsem dříve nepoznala. Pár slov, která MedGames vystihují: spolupráce, láska k oboru, soutěživost, zkušenost, zábava, náročnost, emoce.“

Jana Šicová:
Na MedGames se mi moc líbilo. Byla to úžasná příležitost a zkušenost, která se bezpochyby bude hodit do praxe. Jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Líbilo se mi, že jsme měli možnost nejen si zopakovat základní výkony, ale dostat se i k výkonům, které běžně neprovádíme, jako je první ošetření novorozence nebo péče o rodinu pacienta na oddělení anesteziologie a resuscitace. Pokud budeme mít možnost, určitě ráda pojedu i na příští ročník.“

Nikol Šídlová:
„Na MedGames 2023 po celou dobu panovala přátelská atmosféra. Spojení mediků a studentů všeobecného ošetřovatelství nám připomnělo, že i když se jedná o dva různé obory, naše spolupráce je velmi důležitá a nezbytná. Za obohacují zkušenost beru také porovnání našich kompetencí a kompetencí slovenských kolegyň a celkově poznání některých rozdílů mezi českým a slovenským zdravotnictvím. Těším se na další ročník a všem studentům všeobecného ošetřovatelství doporučuji účast.“