Olomouc byla v Praze! Nábřeží Vltavy patřilo absolventům UP

Letní party na Vltavě.
Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pondělí 14. srpen 2017, 9:30 – Text: Ivana Pustějovská

Setkání. Chuť být zase spolu. Vědět, co nového se děje. Potkat přátele. Pobavit se. Tak jednoduše odpovídali v sobotu odpoledne na břehu Vltavy absolventi Univerzity Palackého na otázku, proč přišli. Na pražské Náplavce se jich nakonec sešlo na sedm set, a společně tak naplnili slogan letošního absolventského setkání „Olomouc v Praze!“

Příjemné letní počasí, pohupující se lodě na vodní hladině a pohodová muzika, to byly kulisy absolventské party v Praze. Dnešní netradiční akci jsme připravili na tomto místě proto, že řada našich absolventů působí v hlavním městě a okolí. Chtěli jsme vás pozdravit a připomenout naši univerzitu. Jsem rád, že jste naše pozvání přijali a přišli. A těší mě, že sem přijeli absolventi i z dalších míst, někteří kvůli tomu jeli stovky kilometrů,“ pozdravil absolventy na palubě lodi Cargo Gallery rektor Jaroslav Miller.

Jeho slova potvrdila třeba Olga Váhalová. Sympatická dáma, absolventka lékařské fakulty z roku 1978, přijela s manželem do Prahy z Hodslavic „Přijela jsem, protože jsem byla nadšená z loňského absolventského setkání v Olomouci. Moc se mi to líbilo, a tak jsme se rozhodli, že si uděláme výlet do Prahy se setkáním s Univerzitou Palackého. Jsem vždy ráda, když mohu univerzitu podpořit. Proto jsem i loni přispěla na Nadační fond UP a teď to udělám zase,“ dodala usměvavá praktická dětská lékařka. Ze stejného kraje dorazila k Vltavě i Jana Němčíková, která na FF studovala anglistiku a germanistiku. Absolvovala v roce 2009.  „Přijela jsem z Ostravy, nakopl mě loňský sraz UP, který byl skvělý. Takže dneska se zase těším na spolužáky i na nějakou dobrou kapelu.“

S poznávacím znakem, taškou s nápisem Právnická fakulta UP, byl na nábřeží nepřehlédnutelný pražský advokát Tomáš Nahodil. „Jsem sice Pražák, ale studoval jsem v Olomouci, právnickou fakultu jsem absolvoval v roce 2003. Až budu mít jednou děti, tak jim zakážu studovat v Praze. Půjdou do Olomouce,“ vyprávěl s nadsázkou. Na Olomouc vzpomíná rád, s kolegy se vídává pravidelně. „Musím uznat, že univerzita za pana rektora Millera udělala v posledních letech obrovský rozmach. Nahoru jde i právnická fakulta, už je tam spousta docentů, třeba i mých spolužáků, je tam habilitační řízení a podobně. Jsem rád, že se fakultě daří.“ Jako Pražák si party na Vltavě nemohl nechat ujít. „Byl jsem na srazu i loni v Olomouci a bylo to krásné a dojemné.“

Když rektor při zahájení obcházel absolventy a zdravil je, zastavil se i u Marcely Karasové. Do Prahy přijela z Hradce Králové. „Studovala jsem na přírodovědecké fakultě, obor Optika a jemná mechanika. Končila jsem v roce 1964. Už jsme měli i Zlatou promoci! Z prvního setkání univerzity vloni jsem byla úplně nadšená, takže jsem si nemohla nechat ujít ani to dnešní. Přivedla jsem sebou i kamarádku, těším se, že si to užijeme,“ svěřovala se. Jak dodala, dění na UP ji zajímá. „Vždyť tam mám stále ještě jednoho spolužáka, profesora Peřinu.“

Absolventi se bavili na dvou lodích, muzika byla na Cargo Gallery, sportu, konkrétně plážovému volejbalu, pak patřil Kayak Beach Bar. Hrálo se, povídalo se, popíjelo se. Odvážlivci pádlovali po Vltavě v kajaku. Děkani a proděkani také absolventům představili novinky na svých fakultách, všechny pak v kapitánské čepici pozdravil emeritní rektor Josef Jařab.

Večer dala Olomouc o sobě vědět širokému okolí, a to když tým z Audiovizuální produkce UP připravil speciální projekci na vodní hladinu. Kromě zobrazení města Olomouce a představení jednotlivých fakult se ve vizuální show objevil také František Palacký. Olomouc byla v Praze.

Více fotografií na univerzitním facebooku ZDE.