Právnická fakulta vyhlásila materiální sbírku pro Ukrajinu. Už podruhé

Darované věci lze nosit na vrátnici budovy A právnické fakulty až do poloviny května. Foto: PF UP
Úterý 11. duben 2023, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta UP ve spolupráci se svým studentem Vasylem Kapustejem vyhlásila materiální sbírku humanitární pomoci pro Ukrajinu. Sbírka trvá do poloviny května a darované věci je možné nosit přímo na fakultu.

V tomto akademickém roce fakulta organizuje sbírku již podruhé. V listopadu se díky zaměstnancům, studentům a podporovatelům podařilo na Ukrajinu poslat auto SUV plné potřebných věcí. Darované věci putovaly ukrajinským uprchlíkům hlavně do západní a centrální části země. Pomohly hlavně matkám s dětmi a seniorům, kteří byli nuceni opustit své zničené domy na východě Ukrajiny. „Šlo především o uprchlíky z Charkova, Mykolajiva a Donbasu, kteří se bohužel nemají kam vrátit,“ upřesnil Vasyl Kapustej, který Ukrajinu podporuje od prvních dnů vypuknutí války.

Fakulta je přesvědčená, že v pomoci Ukrajině je potřeba nepolevovat. „Důležitost podpory válkou zmítané Ukrajiny a jejích obyvatel spočívá v naší společné povinnosti pomáhat těm, kteří válkou trpí a byli nuceni opustit své domovy. Podpora uprchlíků je zároveň projevem solidarity a soucitu a klíčovým krokem pro budoucí stabilitu a mír v našem regionu. Společnými silami a touto sbírkou můžeme přispět ke zmírnění utrpení těch, kteří to nejvíce potřebují,“ řekla Blanka Vítová, proděkanka pro organizaci a rozvoj PF UP.

I tentokrát student Vasyl Kapustej ve spolupráci s ukrajinskými kolegy a přáteli přímo z bojiště sepsal seznam věcí, které mohou lidé v rámci sbírky darovat. „Na seznamu jsou trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, léky a lékařský materiál, oblečení a speciální věci jako například stany, spacáky, powerbanky nebo hevery,“ vyjmenoval Vasyl Kapustej.

Dárci mohou věci nosit až do 12. května v pracovní dny od 8:00 do 18:00 na vrátnici budovy A právnické fakulty (tř. 17. listopadu 6).

Měsíc trvající materiální sbírku tentokrát doplní online dražba zajímavých předmětů s vazbou na Ukrajinu, kterou pořádá Vasyl Kapustej. „Dražit budeme například sadu pohlednic a známek, ukrajinskou vlajku darovanou vojáky přímo z fronty nebo láhev ukrajinské vodky,“ prozradil student. Dražba se uskuteční na sociálních sítích fakulty a její výtěžek poputuje na konto založené Vasylem Kapustej na platformě Znesnáze21. „Peníze od vydražitelů použijeme na nákup věcí pro uprchlíky, matky s dětmi nebo seniory,“ dodal.

Právnická fakulta podporuje Ukrajinu už přes rok nejrůznějšími aktivitami, pořádá speciální odborné přednášky, kulaté stoly, vytvořila pracovní pozice pro ukrajinské akademiky nebo přijala ke studiu ukrajinské studenty.

Materiální pomoc
kdy: 11. dubna – 12. května | v pracovní dny 8:00–18:00
kam: vrátnice budovy A – PF UP v Olomouci (tř. 17. listopadu 6)
Seznam věcí, které můžete věnovat, ZDE.
Co se stavu věcí týká, obecně platí, že čím lepší stav, tím lépe. Věci mohou být i použité, staré – hlavní je, aby stále mohly plnit svůj účel. Pokud nejsou zcela čisté, nevadí, my je můžeme před odesláním na Ukrajinu vyčistit.

Dražba
Sledujte sociální sítě PF UP, kde budou v následujících dnech zveřejněny dražené předměty a kde můžete přihazovat.