Prodlužte si léto se zářijovou výzvou Do práce na kole

Zdroj: Do práce na kole
Úterý 6. září 2022, 13:00 – Text: (mz)

Květnová výzva Do práce na kole se letos na naší univerzitě vyvedla víc než úspěšně. Nejen její účastníci, ale i všichni ostatní se teď mohou přidat do odlehčené čtrnáctidenní zářijové výzvy. Ta se letos koná od 12. do 25. září a má po létě připomenout důležitost a také praktičnost bezemisní dopravy. Připojte se spolu s Udržitelnou univerzitou k podzimní kampani a vyzkoušejte, že dopravu na vlastní pohon lze v Olomouci provozovat po celý rok.

Zářijová výzva je na rozdíl od květnové určena jednotlivcům a startovné začíná na 100 Kč. Částka se po skončení registrací promění ve stokorunový poukaz do e-shopu spolku AutoMat, který kampaň pořádá a po celý rok se snaží prosazovat udržitelnou mobilitu v českých městech.

„Olomouc je pro bezmotorovou dopravu ideální, a tak by bylo škoda nevyužít ji také pro dojíždění na univerzitu a přesun mezi jejími budovami. Snažíme se ji proto všemožně podporovat, v současnosti například plánujeme umístění dalších stojanů na kola,“ říká koordinátorka udržitelného rozvoje UP Zuzana Huňková, která se do výzvy sama pravidelně zapojuje.

Účastníci a účastnice se zároveň mohou podílet na mapování tras, které v daném městě k bezmotorové přepravě využívají. Anonymizovaná data následně slouží městům a obcím ke zlepšování chodecké a cyklistické infrastruktury.

Výzvu Do práce na kole organizuje spolek AutoMat. Zářijovým termínem se navíc připojuje k Evropskému týdnu mobility, který letos připadá na 16.–22. 9. Jeho pravidelnou součástí jsou také Den bez aut a sousedské slavnosti Zažít město jinak, které letos v Olomouci oživí Masarykovu třídu.

Veškeré informace o výzvě naleznete zde. Přečtěte si také 7 důvodů, proč se do ní zapojit.