V prostorách kina Metropol se v průběhu letošního Akademického týdne uskutečnilo slavnostní předávání Cen rektora Univerzity Palackého za rok 2025. Mezi celkově sedmi oceněnými kategoriemi se již podruhé objevilo také ocenění za nejlepší diplomové práce v oblasti udržitelného rozvoje – kategorie, která vyzdvihuje závěrečné práce studentek a studentů zaměřené na témata environmentální, sociální i ekonomické udržitelnosti.
Univerzita Palackého dlouhodobě prosazuje principy udržitelného rozvoje napříč všemi oblastmi své činnosti – od každodenního provozu přes strategické řízení až po výuku a výzkum. Vedle konkrétních opatření, jako je snižování energetické náročnosti budov, odpovědné nakládání se zdroji nebo podpora šetrné mobility, proto klade důraz právě na vzdělávání a vědeckou činnost.
Závěrečné práce představují v tomto ohledu ideální prostor pro propojování teoretických poznatků s konkrétními výzvami současného světa. Studující v nich reagují na témata klimatické změny, ochrany biodiverzity, odpovědné spotřeby, sociální soudržnosti či udržitelného rozvoje měst a regionů. Cena rektora za udržitelnost proto oceňuje nejen vysokou odbornou úroveň a originalitu zpracování, ale také společenský přesah a potenciál přispět k pozitivní změně.
„Udržitelnost pro nás není módním pojmem, ale dlouhodobým závazkem. Chceme, aby se promítala nejen do praktického fungování univerzity, ale také do obsahu studia a výzkumu napříč fakultami. Oceněné diplomové práce ukazují, že naši studenti dokážou přicházet s promyšlenými a odborně podloženými řešeními aktuálních problémů. Právě takové přístupy jsou pro budoucnost společnosti klíčové,“ uvedla koordinátorka udržitelného rozvoje UP Zuzana Huňková.
Udržitelná univerzita proto poskytuje na závěrečné i jiné práce související s tématy udržitelného rozvoje finanční příspěvek. Využít jej můžou studující všech stupňů a lze o něj požádat kdykoliv během akademického roku.
Diana Ritterová
1. místo
Analýza udržitelné mobility v Olomouci
Diana Ritterová je absolventkou magisterského studia a současně studentkou doktorského programu Rozvojová a environmentální studia. Ve své diplomové práci se zaměřila na udržitelnou mobilitu v Olomouci, na aktivní a dvoukolovou dopravu. Práce přináší metodicky vyspělé, prakticky využitelné podklady pro městské plánování, rozvoj udržitelné dopravy a podporu zdravého životního stylu.
Elena Skvortsova
2. místo
Cesty plastového odpadu na Univerzitě Palackého v Olomouci
Elena Skvortsova je absolventkou bakalářského studia a současně studentkou navazujícího magisterského programu Globální udržitelný rozvoj. Ve své práci se věnovala analýze fungování systému třídění plastového odpadu na UP a zmapovala hlavní bariéry informovanosti studentů a zaměstnanců. Výstupy přináší využitelné podklady pro zlepšení interního systému nakládání s odpady a podporu udržitelného provozu univerzity.
Kristýna Pernická
3. místo
Rizikové přírodní procesy a změna krajinné struktury na příkladu obce Vidče
Kristýna Pernická je absolventkou magisterského oboru Učitelství geografie pro střední školy. Ve své diplomové práci se zabývala rizikovými přírodními procesy a proměnami krajinné struktury v obci Vidče a identifikovala hlavní faktory, které ovlivňují její proměnu. Práce přináší podklady pro adaptaci krajiny a podporu udržitelného rozvoje obce.