Senátoři pedagogické fakulty schválili rozpočet na rok 2017

Pedagogická fakulta má rozpočet na rok 2017.
Foto: Milada Hronová
Čtvrtek 30. březen 2017, 14:21 – Text: Milada Hronová

Akademický senát pedagogické fakulty přijal rozpočet na rok 2017. I když neobsahuje všechny finance, které vyplývají z kapitoly věnované hodnocení výzkumných organizací, má pedagogická fakulta rozpočet mírně vyšší než v přechozích letech. Zatím bude hospodařit s částkou téměř 141 milionů korun po odečtení podílů fakulty na celouniverzitních aktivitách.

„Mírné zvýšení oproti minulým létům je především dáno změnou poměru koeficientů A a K. Pro pedagogickou fakultu, je tato změna poměru výhodnější díky velkému počtu studentů. Věřím zároveň, že k nám v nadcházejících měsících doputují i zbylé finance, vyplývající z hodnocení výzkumných organizací. O navýšení této částky v rozpočtu pak budeme znovu jednat,“ řekl Čestmír Serafín, děkan pedagogické fakulty. Připustil, že dofinancování fakulty se však neuskuteční dřív než na konci května.

Pedagogická fakulta letos obdrží téměř 149 milionů korun na vzdělávací činnost, jde o tzv. ukazatel A, v ukazateli kvality, tzv. K, získala něco přes 12 milionů korun. V kategorii Rozvoj výzkumné organizace zatím žádná z fakult UP neobdržela všechny finance, které by zohlednily rok 2015. Ministerstvo školství rozdělilo pouze 75 procent z této částky a pedagogická fakulta tak zatím získala necelých 10 milionů korun.  Na nákladech celouniverzitních aktivit se fakulta podílí téměř 30 miliony korun.

„Z výpočtu plyne, že na provoz fakulty máme k dispozici téměř 141 milionů korun, což je zhruba o 7 milionů více než loni. Tato částka je dokonce nejvyšší od roku 2014,“ dodal děkan Čestmír Serafín. Ve svém komentáři zároveň zdůraznil i další očekávané zdroje financí. Fakulta by měla obdržet další prostředky z ministerstva školství, a to na celofakultní projekt, zaměřený na zkvalitnění přípravy učitelů. Podle děkana by z ministerstva školství mělo do tohoto projektu přijít téměř 10 milionů korun. Během roku má fakulta dostat podíl na dalších 190 milionech korun z Fondu vzdělávací politiky MŠMT, které jsou určeny pro pedagogické fakulty a jimiž podle děkana stát avizuje posílení mezd akademických pracovníků připravujících učitele pro školskou praxi.

Akademický senát Univerzity Palackého schválil dělení příspěvků a dotací MŠMT ČR uvnitř univerzity na rok 2017 začátkem března. Podle dané metodiky zatím rozdělil zhruba 1,5 miliardy korun. Jednotlivé fakulty se svým rozpočtům budou věnovat do 10. dubna, poté bude AS UP jednat o finálním rozpočtu Univerzity Palackého.