Studenti na podporu politickým vězňům v Bělorusku i v dalších nedemokratických režimech

Repro: Žurnál UP
Pondělí 6. prosinec 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Chaos, strach a bezpráví. Přijďte si poslechnout příběhy lidí, kteří se loni v Bělorusku stali oběťmi politického teroru. Pod záštitou Amnesty International připravili studenti katedry slavistiky FF UP a Ruský klub Čtení dokumentární hry o protestech v Bělorusku a společné psaní dopisů na pomoc utlačovaným.

Čtení dokumentární hry běloruského dramatika Andreje Kurejčika Hlasy Běloruska v překladu Martiny Pálušové i společné psaní dopisů na pomoc politickým vězňům se v rámci Maratonu psaní dopisů Amnesty International uskuteční 8. prosince na katedře slavistiky FF UP.

„Jedním z těch, kdo trpí bezprávím, je například chlapec Mikita, který se teď prokazatelně neprávem nachází ve vězení pro mladistvé,“ řekla Dobroslava Čepcová z katedry slavistiky FF UP. Zdůraznila přitom, že porušování lidských práv se neděje pouze tam. V nabídce bude i informace o novinářce Čang Čan, uvězněné za pokus informovat veřejnost o vážnosti epidemiologické situace, příběh o aktivistkách bojujících za práva žen a LGBTI+ osob na Ukrajině či zpráva o tom, jak se za mříže dostal právník Baker, jenž neúnavně hájil politické vězně. Během odpoledne se bude možné dozvědět i například o tom, kdo křivě obviňuje člena guatemalské domorodé komunity z násilí, když se pouze slovně ohradil vůči plánu na zničení přírody své domoviny, a nezůstane bez zmínky i informace o devítiletém věznění Ciham z Eritrei, která byla za činy svého otce uvězněna už ve svých patnácti letech.

Všichni ti, kteří se k uvedeným tématům budou chtít vyjádřit, mohou tak učinit právě na katedře slavistiky FF UP. Zároveň se tak připojí k tisícům dalších, kteří napsáním dopisu vyzvou zodpovědnou osobu, aby změnila situaci některého z výše uvedených politických vězňů k lepšímu. Všichni budou mít možnost napsat i přímo konkrétní oběti, které mohou zasláním osobního dopisu vyjádřit soucit a podporu v těžké situaci.

Čtení dokumentární hry o protestech v Bělorusku. Společné psaní dopisů na pomoc utlačovaným. Katedra slavistiky, budova K 10 – zadní trakt, učebna 4.19, 8. prosince, od 15 do 19 hodin.