Studenti vystavují své fotografie v centru města

Foto: Michaela Minx
Pátek 10. únor 2023, 13:00 – Text: Michaela Minx

V prostorách Studia G21 na Dolním náměstí v Olomouci představují studenti a studentky katedry výtvarných umění pedagogické fakulty své fotografie, které jsou zároveň jejich závěrečnými bakalářskými či diplomovými pracemi.

Návštěvník může zhlédnout 12 souborů rozličných témat od 12 různých autorů a autorek. „Jsem rád, že se mým studentům podařilo najít svou originální cestu. Tyto snímky to i dokazují. Nejvíce se mi na těchto pracích líbí právě ta pestrost,“ řekl Svatopluk Klesnil, kurátor výstavy a zároveň pedagog z katedry výtvarné výchovy PdF UP. Specifický prostor rozdělený do dvou pater využil k tematickému oddělení studentských snímků. „V přízemí jsou fotky s motivem hledání identity, nějaké neukotvenosti, v patře pak díla více niternější, usedlejší.“

Prostor si pochvalovala i studentka Eva Machalová vystavující snímky, které vytvořila pro svou bakalářskou práci. „Jsem nadšená, že jako studenti můžeme vystavovat i v jiných prostorách než jen v Konviktu, kam nechodí tolik lidí. Tato instalace je podle mě moc povedená.“

Studenti představují fotografie s mnohými motivy a myšlenkami. Od portrétů lidí, kteří bojovali s rakovinou, přes detaily nedokonalostí lidského těla, až po fotografie barvení potravin, které si jako téma zvolil Daniel Dufek. „Jako hlavní focený produkt jsem si vybral hamburgerovou bulku, kterých jsem napekl asi tisíc, byl to takový experiment. Obarvoval jsem je různými potravinářskými barvami a tak jsem si s tím hrál,“ řekl a zdůraznil, že žádná z fotografií není nijak barevně upravována. Vystavující použili rovněž vícero technik, např. polaroidové snímky, zobrazení fotografií na sklo nebo také velká plátna, která využila Nikol Macoszková, nositelka ceny Czech Press Foto v kategorii Canon Junior Award, pro fotografie bikini fitness modelek (psali jsme zde).

Fotografie absolventských prací studentů pedagogické fakulty budou ke zhlédnutí do konce února ve Studiu G21 na Dolním náměstí.

Autorka je studentkou oboru Etika a kultura v mediální komunikaci na CMTF UP.