Třetí místa v soutěžní Studentské literárněvědné konferenci patří posluchačům UP

Fotogalerie: Martin Višňa a Adam Mráček
Čtvrtek 12. květen 2022, 11:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Mladé literární vědkyně a vědci přednášeli o poezii, próze a také o české zahraniční literatuře, které se věnují nejen ve svých diplomových a dizertačních pracích. Během dvacátého ročníku mezinárodní Studentské literárněvědné konference prezentovalo své práce v aule a zasedací místnosti FF UP vybraných dvaatřicet pregraduálních a doktorských posluchačů. Zástupci Univerzity Palackého obsadili třetí místa v obou kategoriích.

Mezinárodní Studentská literárněvědná konference (SLK) navazuje na dřívější soutěžní setkání, jež se konala na různých úrovních pod hlavičkou Studentská vědecko-odborná činnost. Akce se pravidelně účastní ti posluchači, kteří uspěli ve fakultních a jiných předkolech SLK anebo je k reprezentaci školy či pracoviště vybrali představitelé těchto institucí. Konference začínajících literárněvědných badatelů je spojena s udělením Ceny Vladimíra Macury.

„Setkání je určeno posluchačům bakalářského a magisterského studia, ale i doktorandům. Jako hosté jsou k diskuzi zváni i pedagogové a odborní pracovníci z jednotlivých pracovišť. Jejich zpětná vazba poskytovaná referujícím představuje důležitou součást setkání. Letošního ročníku se zúčastnilo o dvacet studentů méně než v loňském online ročníku, stále je to ale zhruba o polovinu víc než v letech, kdy se konference konala mimo Olomouc. Hlavní cenu v obou kategoriích získali zahraniční účastníci, přestože i jejich účast byla na konferenci skromnější,“ uvedl Lubomír Machala z katedry bohemistiky FF UP. Dodal, že několik příspěvků zaznělo také v angličtině, paradoxně, ale možná i příznačně, je přednášeli většinou čeští a slovenští účastníci SLK. Mezinárodní charakter akce pak umocnila i přednáška s názvem Čeští spisovatelé ve francouzských překladech z let 1989–2020. Proslovil ji Xavier Galmiche, profesor české literatury a středoevropských kultur na katedře slovanských studií pařížské Sorbonny.

V pregraduální sekci získala první místo Minami Toyoshima, studentka navazujícího magisterského oboru Bohemistika pro cizince na FF UK v Praze. V patnáctiminutové prezentaci představila svou práci s názvem Alternativní jazyk ve hrách Václava Havla – rytmus ve hrách Ztížená možnost soustředění a Largo desolato. Druhé místo patří Daniele Strakové, studentce navazujícího magisterského studia na katedře literární tvorby VSKK v Praze. Prezentovala práci Danse macabre v slovenskej spoločnosti – Kniha o cintoríne. Třetí místo letos získaly dvě studentky. Alena Klementová, studentka navazujícího magisterského studia, obor Česká filologie na FF UP, která představila svou práci s názvem Zapomenuté politické satiry Václava Vokolka, se o třetí příčku dělí s Matyldou Strnadovou, studentkou oboru Francouzská filologie – Český jazyk a literatura na FF UK v Praze, jež vystoupila s příspěvkem nazvaným Obraz sociální třídy v Návratu do Remeše D. Eribona a v Místu A. Ernaux.

V doktorské sekci si první místo a Cenu Vladimíra Macury odvezl Martin Makara, student doktorského studia oboru Teória a dějiny slovenskej literatúry na FF UNIPO v Prešově. Představil práci s názvem Genológia fakticky osnovanej beletristickej prózy. Druhé místo získala Lena-Marie Franke, studentka doktorského studia oboru Slavistika na Universität v Regensburgu za příspěvek Early narratives of the Shoah and their actualization: Ota Kraus and Erich Kulka´s. Továrna na smrt and its reeditions and reception between 1946 and 1964. Třetí místo získali dva doktorandi. Radek Cimprich, student doktorského studia oboru Česká literatura na FF UP, s prací Poznámky k raným prózám Richarda Weinera a Adam Hošek, posluchač doktorského studia oboru Česká literatura na FF UP, zabývající se českým undergroundem; titul jeho referátu zněl Mařenickej svět je jinej. Emancipace sémiotického prostoru undergroundu v knize artefaktu Pavla Zajíčka.

„Shodně s loňským onlinovým ročníkem jsme ani letos nevyhlašovali zastřešující téma. Chceme tak podpořit prezentaci a rozvoj individuálních badatelských preferencí a projektů. Osobní zaujetí určitým tématem totiž považujeme za přínosnější a produktivnější než voluntaristické vyplňování zadaného tematického rámce,“ dodal Lubomír Machala s tím, že nejkvalitnější příspěvky budou publikovány ve zvláštním čísle recenzovaného časopisu Bohemica Olomucensia.

Studentskou literárněvědnou konferenci pořádá Ústav pro českou literaturu AV ČR od roku 2002, a to ve spolupráci s fakultami různých univerzit, poslední dva ročníky pak s FF UP v Olomouci. Oba současní nejvyšší představitelé těchto institucí, tedy děkan Filozofické fakulty UP Jan Stejskal a Petr Šámal, ředitel Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, potvrdili svou účastí na zahájení SLK 2022 význam této akce.