Univerzita ocenila práci dobrovolníků, ceny se setkaly s rekordním zájmem

Foto: M. Višňa a V. Duda
Čtvrtek 22. září 2022, 8:00 – Text: Martin Višňa

Lidé si mají pomáhat, to je přece jednoduché. Těmito slovy reagovala Radana Merzová z filozofické fakulty, když na parkánu Uměleckého centra UP přebírala Cenu rektora UP pro dobrovolníky z řad studentů a zaměstnanců univerzity. Stejně jako většina z dvacítky letošních laureátů se podílela na pomoci lidem, které z domova vyhnala ruská invaze na Ukrajinu. Ke slavnostnímu vyhlášení výsledků šestého ročníku cen došlo v rámci festivalu MEET UP.

Radana Merzová od počátku války na Ukrajině mimo jiné koordinovala překladatele a tlumočníky z řad studentů a také zprostředkovávala informace přicházejícím uprchlíkům a organizovala materiální sbírky. Kromě ní byla oceněna například studentka FF UP Alžběta Fahrnerová, která se v počátku konfliktu zapojila do pomoci v evakuačních vlacích, nebo Tomáš Čech z pedagogické fakulty, který se dlouhodobě zapojuje do humanitárních projektů organizace PřesHranice, ke kterým přivedl i některé studenty fakulty. Podílel se také na humanitárních aktivitách souvisejících s válkou na Ukrajině. „Nečekal jsem, že když se člověk věnuje dobrovolnické činnosti, bude za to nějak oceněn. Tato cena je tedy pro mě taková třešnička na dortu. Děkuji, moc si toho vážím,“ uvedl docent Čech.

Velká část letošních laureátů pracovala či stále pracuje v olomouckém Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). Do činnosti centra se zapojilo přes 370 dobrovolníků z univerzity, kteří dosud odpracovali na 15 tisíc hodin. Cenu rektora za práci v KACPU převzala mimo jiné Alla Arkhanhelska, profesorka katedry slavistiky FF UP, Szergej Cápec z Ústavu patologické fyziologie LF UP nebo studenti Pavla Wagnerová z PdF UP či Olexandr Chomoliak z PřF UP.

Ač pomoc související s válkou na Ukrajině mezi oceněnými dobrovolníky z pochopitelných důvodů dominovala, cenu obdrželi i laureáti působící v jiných oblastech. Například studentka zubního lékařství na LF UP Martina Gajdušková pečovala v rámci mezinárodního dobrovolnického programu ve Rwandě o chrup místních. „Byla to velmi zajímavá zkušenost a děkuji univerzitě, že mi tento výjezd umožnila,“ řekla.

„Letos jsme obdrželi rekordní počet nominací na ceny, celkem 91, a to nejen z univerzity, ale i od řady vnějších subjektů, například od Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Ocenění jsou jen malý, ale doufám, reprezentativní vzorek těch nejlepších lidí, kteří obětovali svá srdce, čas, také peníze a pomáhali opravdu extrémním způsobem,“ dodal prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka, který se společně se studentským místopředsedou AS UP Michalem Nguyenem ujal předávání cen.

Ještě předtím ale slavnostní chvíle měla neobvyklého hosta. Přítomné pozdravil a dobrovolníkům za jejich práci poděkoval nejen rektor Martin Procházka, ale také diplomatka Christy Agor, chargé d’affaires Velvyslanectví USA v ČR. „Jsem ohromena tím, co jste udělali pro uprchlíky z Ukrajiny. Děkuji vám za to,“ řekla mimo jiné ve své krátké zdravici. Rektor pak vyzdvihl, že díky dobrovolníkům má Univerzita Palackého zase o něco lepší jméno ve společnosti.

Vyhlášení výsledků dobrovolnických cen proběhlo stejně jako vloni během programu festivalu MEET UP, který na začátku akademického roku nabídl zejména studentům prvních ročníků, ale i dalším zájemcům jedinečnou možnost seznámit se s Univerzitou Palackého. Zázemí festival našel v prostorách Uměleckého centra UP. Program zahrnoval nejen prezentace univerzitních pracovišť, jako je Dobrovolnické centrum UP, Vydavatelství UP nebo Vědeckotechnický park UP, ale i řady studentských organizací, také koncerty, filmovou projekci s Academia Filmem Olomouc, besedu o street artu nebo fun zónu, o kterou se postaralo nově otevřené Americké centrum Olomouc.

Laureáti Cen rektora pro dobrovolníky 2022

Tomáš Čech, Ústav pedagogiky a sociálních studií PdF UP