Univerzita oslovuje potenciální uchazeče o studium přímo na jejich školách

Grafika a foto: Vojtěch Duda
Pátek 27. leden 2023, 9:30 – Text: Martin Višňa

S blížícím se datem 15. března, do kdy je možné podávat přihlášky ke studiu na Univerzitě Palackého, vrcholí letošní uchazečská kampaň. Univerzita v ní vedle webu univerzitnimesto.cz, dvou uskutečněných dnů otevřených dveří nebo účasti na desítce veletrhů pomaturitního vzdělávání nově vsadila i na road show po středních školách. Od listopadu navštívili studentští ambasadoři tři desítky škol a oslovili tak přímo přes tisíc jejich studentů.

Kroměříž, Nový Jičín, Ostrava, Velehrad, ale také třeba Čáslav, Chrudim, Moravský Krumlov nebo slovenská Žilina. To jsou města, kam se studenti mimo jiné vydali přiblížit možnosti studia na olomoucké univerzitě a sdílet zkušenosti ze studentského života.

„Prezentace na středních školách si dosud některá univerzitní pracoviště řešila po vlastní linii, například v rámci spolupráce s fakultními školami. S letošní uchazečskou kampaní jsme se rozhodli, že tuto aktivitu pojmeme celouniverzitně, v jednotném vizuálním stylu a se sledováním zpětné vazby. Osloveným školám jsme nabídli obecnou prezentaci studijních příležitostí na UP i možnost prezentace na míru jejich zaměření, kdy například na zdravotnické školy přijedou studenti lékařské fakulty nebo fakulty zdravotnických věd,“ uvedl koordinátor výjezdů Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

Návštěva univerzitních ambasadorů zahrnuje samotnou prezentaci o univerzitě, studiu a studentském životě v Olomouci, kterou následuje debata se studenty. Nechybí univerzitní propagační materiály, spousta videí, drobné dárky a především osobní zkušenosti.

„Středoškolákům se snažíme ukázat přidanou hodnotu studia v Olomouci, kterou je individuální přístup a přátelské, téměř rodinné prostředí a to, že pro nás nebudou jen čísly v evidenci studentů. Oproti veletrhům nám výjezdy dávají prostor k tomu, se s potenciálními uchazeči více pobavit a diskutovat, zodpovědět jejich otázky. A že jsou to dotazy mnohdy zajímavé. Vedle studia se nás ptali například i na nejlepší kebab ve městě nebo ambasadora z právnické fakulty na to, kolik zvedá ve fitku na bench,“ přiblížil Ondřej Martínek, který se části výjezdů také zúčastnil.

Střední školy, které by o prezentaci Univerzity Palackého pro své studenty měly zájem, mohou kontaktovat koordinátora výjezdů Ondřeje Martínka na e-mailu ondrej.martinek@upol.cz. Stejný kontakt mohou využít i stávající studenti univerzity, kteří by se chtěli do kampaně zapojit a stát se ambasadorem svého studijního programu, své fakulty, své univerzity.

Návštěvy na školách jsou však zejména doménou samotných studentů-ambasadorů, jejichž tým čítá osm desítek lidí napříč všemi osmi fakultami UP, od prváků až po doktorandy. Všichni prošli školením stran systému studia, nabídky programů, možností stipendií, ubytovaní, stravování a podobně. „Na školy vyjíždějí dle svých časových možností, a co je hlavní, baví je to. Za reprezentaci Univerzity Palackého jim patří velké poděkování,“ dodal na adresu studentů koordinátor.

Výjezdy přitom baví i středoškoláky. „Od učitelů a výchovných poradců se k nám dostávají vlastně samé pozitivní ohlasy, že jejich studenti byli z naší návštěvy nadšení a že mnozí podání přihlášky do Olomouce začali zvažovat. Pozitivní zpětnou vazbou je i to, že například na naše dny otevřených dveří se přijeli podívat i středoškoláci z Chrudimi nebo Moravského Krumlova, které jsme během roadshow také navštívili. Nepochybuji, že se naše cesty za studenty projeví i na konečném počtu přihlášek ke studiu, u nichž už nyní evidujeme meziroční nárůst přes deset procent,“ uzavřel Ondřej Martínek.

Přihlášky ke studiu je možné podávat do 15. března. Univerzita Palackého na svých osmi fakultách nabízí na 900 studijních programů a jejich kombinací. Jejich katalog, odkaz na elektronickou přihlášku i další informace ke studentskému životu v Olomouci zájemci najdou na webu univerzitnimesto.cz.