Univerzita představila bratislavským studentům možnosti studia v Olomouci

Jaroslav Miller, rektor UP a Ján Dančík, ředitel Gymnázia Bilíkova 24 při prezentaci Univerzity Palackého v Bratislavě.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pátek 20. leden 2017, 7:23 – Text: Milada Hronová

Chceme vás, máme o vás zájem. Tak jednoduše lze shrnout výsledek mise Univerzity Palackého do Bratislavy. Na prestižním Gymnáziu Bilíkova 24 prezentovala za účasti zástupců Velvyslanectví ČR svou studijní nabídku.

Jedinečnou příležitost získat všechny informace o studiu na Univerzitě Palackého měli přímo v budově své školy posluchači Gymnázia Bilíkova 24 v Bratislavě. Zástupci jednotlivých fakult olomoucké univerzity včetně jejího rektora Jaroslava Millera přijeli za středoškoláky přímo do dopolední výuky.

Na UP studuje v současné době víc než 1300 Slováků a podle rektora Jaroslava Millera by tento počet mohl být v budoucnu ještě vyšší. „Když už se maturant vydá studovat do zahraničí, většinou se snaží o co nejlepší výsledek. A na slovenských studentech je hodně vidět, že chtějí uspět. Na naší univerzitě patří mezi 20 až 30 procent nejlepších. I proto o ně máme eminentní zájem,“ řekl rektor UP. Řada výborných studentů je podle něj právě mezi posluchači vybraného bratislavského gymnázia, které nabízí bilingvní studium.

„Gymnázium Bilíkova 24 by se mohlo stát naší další fakultní školou, a dostat se tak do řady vzdělávacích akcí, které nabízíme. Studenti z Bratislavy by mohli pracovat v našich špičkově vybavených laboratořích, naši vědci by mohli popularizovat vědu v Bratislavě. Právě gymnaziální věk je nejvhodnější chvíle k tomu, abychom studentům ukázali krásu vědy,“ doplnil rektor Jaroslav Miller.

Prezentace Univerzity Palackého se během dopoledne účastnili nejen letošní maturanti tohoto gymnázia, ale i studenti nižších ročníků, kteří už nyní uvažují o vysokoškolském studiu. Většina z nich přemýšlí o studiu v zahraničí. Velký zájem u nich vzbudila nejen pestrá oborová nabídka, ale i zástupci jednotlivých fakult. Byli to totiž současní posluchači univerzity, kteří se už dříve vydali za studiem na olomouckou univerzitu z různých koutů Slovenska.

„Rozhlížím se po celé Evropě a hodně přemýšlím o Dánsku. I možnost studia v Česku však držím v hlavě, zajímá mě mezinárodní právo nebo ekonomie. Prezentace Univerzity Palackého mě velmi zaujala. Vypravím se na Den otevřených dveří a pak se rozhodnu,“ řekl maturant Michal Kráčal. Dodal, že Univerzita Palackého je první, která za gymnazisty přijela přímo do školy. Také Tereza Dostálová, studentka třetího ročníku, potvrdila, že ji hosté vnukli myšlenku vypravit se v sobotu do Olomouce. „Doposud jsem přemýšlela o studiu v Praze nebo v Brně. Nyní budu uvažovat o medicíně nebo fyzioterapii v Olomouci,“ připustila usměvavá gymnazistka. Za slovenské hranice se za vysokoškolským studiem patrně vypraví i Katarina Feketeová, která se zajímá o biologii a chemii i její spolužák Pavol Rybár.

Zatímco Feketeová se poohlíží po studiu nejen v Česku, ale i ve Velké Británii či Rakousku, Pavol Rybár chce jednoznačně studovat v Česku na některé z právnických fakult. „Olomouc mě zaujala. Právnickou fakultu má a prezentace mi ukázala, že i život v tomto městě je z velké části přizpůsobený studentům. To se mi velmi líbí,“ řekl student bilingvní třídy.

Bratislavské gymnázium nabízí studentům možnost učit se v slovensko -německých a slovensko – anglických programech. Právě dvojjazyčné třídy jsou podle ředitele Gymnázia Bilíkova 24 Jána Dančíka vlajkovou lodí školy. „Bilingvní studium považuji za nejkomplexnější přípravu ke studiu na vysoké školy a jsem hrdý na to, že s možností spolupráce oslovila Univerzita Palackého právě nás,“ zdůraznil Ján Dančík. Potvrdil přitom, že do Olomouce už v předchozích letech odcházela víc než desítka maturantů.

Univerzita Palackého se na Gymnáziu Bilíkova 24 představila za podpory Velvyslanectví ČR na Slovensku. „Tuto aktivitu olomoucké univerzity velmi vítáme a podpoříme ji i v budoucnu,“ řekl Pavel Sladký, zástupce velvyslankyně České republiky na Slovensku. Odpoledne pak společně s rektorem univerzity položil kytici u pomníku Františka Palackého.