Vědci a vědkyně z IT4Innovations a CATRIN spojují síly

Zástupci obou výzkumných center prezentovali celkem 12 výzkumných témat.
Zdroj: IT4Innovations
Pátek 5. listopad 2021, 12:00 – Text: Martina Šaradínová, Nina Kavan

Vzájemné představení výzkumných aktivit a diskuze o možnostech spolupráce byly hlavními cíli společného workshopu IT4Innovations národního superpočítačového centra VŠB – Technické univerzity Ostrava a Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého, který se uskutečnil v tomto týdnu v Ostravě. Zhruba tři desítky vědkyň a vědců se na něm zaměřily zejména na hledání synergií v oblastech vysoce výkonného počítání a umělé inteligence.

„Digitální technologie pronikají stále intenzivněji do všech oblastí vědy a techniky, ale i do běžného života. S jejich aplikacemi na řešení nejrozmanitějších úloh máme letité zkušenosti, které jsme schopni nabídnout i vám, kolegům z CATRIN. Pojďme si tedy formou společných workshopů představit blíže naše výzkumné aktivity a najít společná témata,“ zaznělo na začátku workshopu od vědeckého ředitele IT4Innovations Tomáše Kozubka.

Zástupci obou výzkumných center prezentovali celkem 12 výzkumných témat. A to především taková, která jsou schopna využít možnosti superpočítače či aplikovat metody strojového učení a umělé inteligence. Právě to jsou oblasti, v nichž si mohou obě vědecká pracoviště vzájemně vypomoci.

„Pokud propojíme naši expertízu a know-how v oblastech vývoje nových nanomateriálů, postupů pro jejich racionální návrh či počítačových simulací biomolekul se zkušenostmi kolegů z IT4Innovations v oblasti umělé inteligence a HPC, pak dokážeme posouvat hranice poznání ještě rychleji a efektivněji než doposud. Naším společným zájmem je důraz na špičkovou vědu a využití potenciálu co nejširší multioborové spolupráce. Chceme společně cílit na významná témata, jako jsou například nové funkční nanomateriály, efektivní ukládání elektrické energie či návrh systémů pro cílené doručování léčiv dovnitř buněk,“ uvedl ředitel CATRIN Pavel Banáš, jenž měl na workshopu jednu z prezentací. Své výzkumy představili také Piotr Blonski, Miroslav Medveď, Michal Langer, Markéta Paloncýová nebo Petr Lazar.

„Významného pokroku ve vědě se nedá dosáhnout izolovaně od ostatního světa. Současné vědecké projekty stmelují desítky a někdy i stovky vědeckých pracovníků, a to často z různých koutů světa, ale především z různých vědních oborů. Věda dneška je především týmová práce a každé propojování vědeckých pracovišť přináší své ovoce. Nalezení společných témat a užší propojení výzkumných týmů mezi sebou navzájem si slibuji i od setkání s kolegy z CATRIN,“ komentoval potřebnost rozvíjení spolupráce Kozubek.

Na ostravský workshop naváže další společné setkání, tentokráte na půdě CATRIN.