Veronika Šedajová vyhrála Cenu Jan-Marie Lehna za chemii

Vítězka Veronika Šedajová a její školitel Aristeidis Bakandritsos (vlevo) po slavnostním ceremoniálu.
Foto: archiv VŠ
Pátek 24. červen 2022, 9:00 – Text: Martina Šaradínová

Cenu Jean-Marie Lehna za chemii 2022 získala Veronika Šedajová, která vedle doktorského studia fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě UP působí v Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN UP. V soutěži, kterou každoročně vyhlašuje společnost Solvay společně s francouzským velvyslanectvím v ČR s cílem podpořit nejlepší doktorskou práci v oblasti chemie, zaujala výzkumem nových materiálů odvozených od grafenu pro ukládání elektrické energie.

„Už samotné skutečnosti, že jsem mohla reprezentovat univerzitu, si velmi vážím. Zisk ocenění je pak o to větší úspěch. Utvrzuje mě to v tom, že výzkum, kterému se věnuji, je zajímavý a přínosný. Věda mě moc baví a doufám, že i to porota ocenila,“ uvedla  Veronika Šedajová.

Svůj výzkum prezentovala před odbornou komisí. „Snažila jsem se představit vývoj nového uhlíkového materiálu – dvourozměrného derivátu grafenu a jeho využití. Přiblížila jsem celou naši cestu od syntézy materiálu přes hledání nejvhodnější aplikace, podání a udělení patentu až po testování vedoucí k vývoji prototypu superkondenzátoru pro ukládání energie. Právě v tomto zařízení náš materiál využíváme a na jeho vývoji spolupracujeme s komerčními partnery. Od počátečních miligramových množství jsme se dostali k přípravě až kilogramů materiálu, který můžeme ověřit v praxi,“ objasnila Šedajová.

Skutečnost, že se již jako PhD studentka mohla zapojit do celého tohoto procesu, považuje za výjimečnou. „Uvědomuji si, že to není úplně běžné. Svých výsledků a úspěchů bych nedosáhla bez svých vedoucích Aristeidise Bakandritsose a Michala Otyepky, jejichž podpora byla mimořádná,“ doplnila.

Vzájemnou spolupráci si pochvaluje i její školitel Aristeidis Bakandritsos. „Veronika je skvělá mladá vědkyně a všem výzvám a obtížím, které se při jejím výzkumu objevují, čelí jako skutečná profesionálka. Je oddaná své práci a zápal pro vědu ráda přenáší na děti při různých popularizačních akcích. Věří slovům světově uznávaného fyzika Briana Greena, že když děti budou vzhlížet k velkým vědcům stejně jako ke zpěvákům, hercům a sportovcům, civilizace poskočí na vyšší úroveň," prozradil Bakandritsos.

Do soutěže se každoročně hlásí desítky kandidátů z celé ČR, kteří jsou nejprve vybráni svými institucemi a následně předstupují před porotu složenou z českých a francouzských odborníků s obhajobou své práce. Slavnostní předávání vědeckých cen se tradičně koná v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze. Ceremoniálu předsedá velvyslanec Francie v ČR a Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 a iniciátor akce.

Veronika Šedajová navázala na loňský úspěch Michala Langera z CATRIN, který v soutěži obsadil třetí místo za výzkum zaměřený na uhlíkové tečky. Spolu s ním cenu získal jeho školitel Michal Otyepka z CATRIN. „Nesmírně mě těší, že se nám daří vychovávat novou generaci mladých vědkyň a vědců, kteří jasně dokazují, že jsou dobře připraveni a mohou směle konkurovat kolegyním a kolegům z celé Evropy,“ komentoval úspěch Otyepka.