Víkend bude patřit městu a univerzitě. Slaví se Svátky města

Grafika: UP, MMO. Foto: Martin Višňa
Úterý 30. květen 2023, 7:40 – Text: (red)

Rovných 400 let patronátu svaté Pavlíny, 450 let od založení olomoucké univerzity a 300 let od vysvěcení mariánského sloupu na Dolním náměstí. Takto významná výročí se sešla v jednom roce, a proto se odrazí i v tradičních oslavách – Svátcích města, kterým bude od pátku do neděle patřit Olomouc. Do bohatého programu se aktivně zapojí i Univerzita Palackého.

Svátky zahájí historický průvod ke cti sv. Pavlíny. Pěší průvod, tentokrát bez kočárů, vyrazí v pátek 2. června v 18 hodin z Horního náměstí. Odtud zamíří na Dolní náměstí k mariánskému sloupu. Ten letos slaví 300 let od vysvěcení, proto ho Výstaviště Flora vyzdobí květinami a průvod v čele s Františkem Hanáčkem, proboštem od sv. Mořice, si na místě připomene toto významné výročí. Následovat bude cesta do kostela sv. Mořice, kde budou uloženy ostatky sv. Pavlíny a kde si také budou moci příchozí poslechnout světovou premiéru Requiem for Peace in Ukraine australského skladatele a dirigenta Davida Slatera, kterou organizátoři oslav připravili společně se Svátky písní a s Moravskou filharmonií. Vstupné bude dobrovolné.

Svatá Pavlína z písku, muzikálové melodie pod širým nebem

Patronku města letos připomene také písková socha na Horním náměstí. Ta z třiatřiceti tun písku vzniká už od minulého týdne pod rukama dvou umělců – Václava Lemona a Mariana Maršálka. U příležitosti slavnostního průvodu by jí měl páter Hanáček požehnat.

„Jsem milovníkem velkých světových muzikálů, takže se opravdu těším na open-air koncert Noc světových muzikálů. V podání orchestru Moravského divadla a Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové zazní v pátek večer na Horním náměstí ty nejznámější melodie ze slavných muzikálů, jako jsou Jesus Christ Superstar, Evita, Bídníci, Fantom opery nebo Vlasy,“ pozval náměstek pro kulturu Viktor Tichák. Vstupenky na muzikálový open-air jsou v prodeji v informačním centru v podloubí radnice. Sobotní program na Horním náměstí nabídne jarmark, nejrůznější koncerty, vystoupení nového cirkusu, divadelní pohádky i výtvarné dílničky. Sobotu na Horním náměstí zakončí Rockové oratorium Eversmiling Liberty. V neděli pak zahajuje sezona promenádních koncertů v parku. Od 16 hodin zahraje v altánu ve Smetanových sadech Dechový orchestr Konzervatoře Evangelické akademie.

Představuje se i univerzita. Zve mladý Palacký

A protože letos Olomouc slaví také 450. výročí založení univerzity, o část programu Svátků města se postará i Univerzita Palackého. Vedle svaté Pavlíny se tak objeví i mladý František Palacký. Oba mají podobu hrdinů z komiksu, kterou jim vtiskl výtvarník Ticho762. „Jsem velmi ráda, že vedle patronky města můžeme Olomoučanům představit i mladou tvář Františka Palackého. Dřívější generace zažily především akademickou, vážnou, starší tvář Otce národa. My se ho snažíme ukazovat jako mladého a velmi talentovaného člověka, který v kontextu 19. století byl Evropanem, světoběžníkem, tvůrcem mnoha zásadních projektů v oblasti českého jazyka i české historie,“ uvedla prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková.

Jak dodala, univerzita se v rámci Svátků města postará o odpočinkovou „chill out“ zónu a podílí se i na programu pro děti. „Pevnost poznání připravila velmi atraktivní Science show, kdy se publikum na náměstí na vlastní oči přesvědčí, jak zajímavě lze prezentovat a popularizovat vědu. Po celou dobu svátků bude také otevřený univerzitní obchod UPoint,“ připomněla Andrea Hanáčková. Právě tam si zájemci budou moct koupit nejen stylové oblečení a spoustu doplňků s designem UP, ale i speciální kolekci připravenou ke 450. výročí univerzity.

Univerzitní sobotní program doplní také výtvarníci, kteří budou ve spolupráci se spolkem StuArt od 13 do 17 hodin tvořit obrazy na témata Olomouce a univerzity živě přímo před diváky. Jana Růžková nakreslí uhlem dialog v architektuře univerzitních budov, Martin David tuší barokní díla se svatou Pavlínou, akrylem, tuší nebo akvarelem budou tvořit Vincent Chignier, Tetiana Kovalenko a Barbora Fajnorová, keramiku vytvaruje Ludmila Dostálíková. Svou hudební tvorbu od 15 do 16 hodin představí před UPointem duo Chrisis, písničkářská fúze projektů Mosskin a Chris Beach kytaristy Chrise Colemana (USA) a kytaristy a trumpetisty Christoffera Strandha (SWE).

Olomouc z výšky

Novinkou letošních Svátků města bude možnost prohlédnout si Olomouc z výšky. „Svátky města jsou samozřejmě oslavou svaté Pavlíny, ale také krás samotného města. Proto jsme připravili speciální novou nabídku nejen olomouckých vyhlídek, ale i zpřístupnění neobvyklých míst. Během organizovaných prohlídek se třeba můžete dostat nejen na věž radnice nebo kostela svatého Mořice, ale dokonce i na nejvyšší dómskou věž,“ řekl Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu. I v této části programu bude univerzitní stopa, protože přístupná bude i terasa přírodovědecké fakulty.

Svátky města a významná olomoucká výročí si tentokrát nenechá ujít ani početná delegace z partnerského města Nördlingenu. „Jsem rád, že přijali naše pozvání a absolvují s námi velkou část programu. Nördlingenské městské oslavy jsou legendární a v jejich středověkém průvodu vždy figurují zástupci partnerských měst včetně Olomouce,“ dodal Viktor Tichák.

Svátky města jsou každoroční oslavou patronky Olomouce sv. Pavlíny už od roku 1996, kdy byla její památka po úplném zapomnění zase vzkříšena. Kompletní program letošních oslav najdete zde.