20. jubilejní bioetická konference MSKA Olomouc

Ivan Havel na bioetické konferenci.
Foto: Martin Višňa
Pondělí 21. říjen 2019, 8:53

Olomoucká regionální pobočka Moravsko-slezské křesťanské akademie pořádá pravidelné bioetické konference od roku 2000. Letos šlo tedy již o 20. jubilejní ročník, který byl věnován umělé inteligenci a její aplikaci v medicíně a ošetřovatelství. Na jeho organizaci se spolupodílely Lékařská fakulta UP, Fakulta zdravotnických věd UP, Spolek lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Etická komise Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty UP. Studenti medicíny a ošetřovatelství, jimž byla konference určena především, učitelé i širší olomoucká veřejnost vyslechli celkem čtyři referáty, po nichž následovala živá diskuse.

Na úvod vystoupil doc. ing. Ivan M. Havel, CSc., Ph.D. (Centrum pro teoretická studia, společné pracoviště UK a AV ČR, Praha), bratr prezidenta Václava Havla, který se kybernetikou zabývá již od šedesátých let 20. století. Zamyslel se nad tím, proč umělá inteligence lidi přitahuje a co je na ní současně tolik děsí. Zdůraznil, že počítače již dnes dosahují díky umělé neuronové síti a schopnosti učit se samy od sebe obrovského operačního výkonu, je však otázka, zda budou jednou samy umět vymyslet umělou inteligenci, jak to dovedl člověk. Dosavadní zkušenosti člověka s umělou inteligencí jsou většinou pozitivní, etické problémy spíš zatím jenom tušíme, zdůraznil druhý řečník prof. RNDr. Jan Hendl, CSc. (Fakulta sociálních věd UK, Praha, Institut sociologických studií). Stroje poskytnou lékaři obrovské množství dat, konečné rozhodnutí je však na něm samotném. Vyvstává otázka, nakolik se lékař bude moci na zjištěná data spolehnout, pokud si nebude schopen ověřit jejich správnost.

Autoři následujících dvou příspěvků se s posluchači podělili o své pozitivní zkušenosti s roboty. Robotickými operacemi v chirurgii se zabýval prof. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D. (Lékařská fakulta UP a Fakultní nemocnice Olomouc, Urologická klinika); robotickou terapii ruky prostřednictvím přístroje Gloreha Sinfonia představila Mgr. Kateřina Wolfová (Fakulta zdravotnických věd UP, Olomouc, Ústav fyzioterapie a Fakultní nemocnice Olomouc, oddělení rehabilitace).

V rámci konference byl též představen sborník sestavený z vybraných klíčových přednášek pronesených na bioetických konferencích v Olomouci v letech 2000–2019, který vydala Moravsko-slezská křesťanská akademie. Nabízí širokou škálu bioetických témat a je zároveň dokladem toho, kam se diskuse na tomto poli za posledních dvacet let posunuly. Publikace je určena nejen studentům bioetiky, ale i širší veřejnosti. Je možné ji objednat na adrese MSKA, Wurmova 11, 771 00 Olomouc nebo e-mailem na mska@mska-akademie.cz.

PhDr. Roman Zaoral, předseda MSKA Olomouc