21. International Teaching Week – úspěšný start nové dekády

Zdroj obrázku: Odd pro zahraniční spolupráci FTK UP
Čtvrtek 1. červen 2023, 13:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

V týdnu 17. - 21. 4. 2023 se na Fakultě tělesné kultury UP uskutečnil již 21. International Teaching Week (ITW). Nová dekáda této události odstartovala úspěšně přednáškami 11 zahraničních odborníků z našich partnerských univerzit v Polsku, Španělsku, Dánsku, Finsku, Rumunsku, Izraeli, Íránu, Německu a USA.

Hned v pondělí ráno se studenti měli možnost protáhnout na praktické hodině vodního aerobiku pro seniory pod vedením finské lektorky Milly Reponen. Následovaly další poutavé lekce, například o využití elektrostimulace ve fyzioterapii, o tom, jak se podílet a zlepšovat propagaci pohybových aktivit nebo o využití teorie her při měření kreativity. Řada hostujících učitelů své přednášky zaměřila na skupiny lidí, které jsou ve společnosti určitým způsobem znevýhodněné, a na dubnovém ITW šlo především o seniory. Kromě již zmíněného vodního aerobiku, se například Izraelský lektor Itai Har-Nir studentům snažil ukázat, že i jejich babička se na stará kolena může dát na zvedání těžkých vah. Součástí ITW byla také poslední přednáška hostujícího profesora Michaela Pratta z University of California, San Diego, který na FTK působí už téměř 10 měsíců jako držitel Fulbrightova stipendia. Celou událost uzavírala páteční lekce dánského experta Larse Bojsena Michalsika, který rozšířil obzory především budoucím trenérům házené.

Jako již tradičně nesměl na akci chybět doprovodný program v podobě uvítací večeře, která hostům přiblížila taje české gastronomie a prohlídky historického centra města Olomouce zakončené výhledem z radniční věže. Tento rok měli naši hosté navíc jedinečnou příležitost navštívit nejznámější olomouckou výstavu – Květinovou Flóru.

ITW svým potenciálem významným způsobem rozšiřuje perspektivy nejen studentů, ale i akademiků, a to napříč jednotlivými studijními programy. Ohlasy na letošní akci byly veskrze pozitivní a na FTK již můžeme vyhlížet listopad, kdy k nám opět zavítají hosté z mnoha zemí světa. Pokud se Vám ještě nepoštěstilo na naši pravidelnou událost zavítat, určitě si ve svých kalendářích vyznačte datum 6. - 10. 11. 2023, protože ITW není jenom o procvičování jazykových dovedností, ale také o navazování nových kontaktů a poznávání odlišných kultur, myšlení a stylů výuky. Vzájemné porozumění a otevřenost novým názorům patří v dnešním globalizovaném světě k nejdůležitějším hodnotám, a díky ITW si můžete své obzory rozšiřovat dvakrát ročně přímo na naší fakultě.

Více informací, včetně programů a fotografií z letošních i předešlých ITW, je dostupných na webových stránkách FTK.