Akademický senát zvolil nového předsedu. Stal se jím Jiří Langer

Jiří Langer.
Foto: archiv UP
Čtvrtek 13. květen 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Akademický senát Univerzity Palackého zvolil na svém řádném jednání nového předsedu tohoto grémia. Nově povede AS UP Jiří Langer (PdF), který v prvním kole volby získal šestnáct hlasů.

Volba nového předsedy AS UP se uskutečnila poté, co na tuto funkci rezignoval jeho stávající předseda Michal Malacka (PF). Stal se totiž prorektorem v sestavě nového vedení Univerzity Palackého, což je pozice s členstvím v AS UP neslučitelná.

Jiří Langer vedl Akademický senát Univerzity Palackého dvě dřívější funkční období, nyní chce zúročit všechny dosavadní zkušenosti.

„Nabídl jsem zkušenosti s vedením tohoto grémia, znalost univerzity i jejích procesů. Vždy jsem se snažil o nestrannost a mohu slíbit, že o totéž se budu snažit i nadále. Velmi si cením důvěry, kterou mi senátoři Univerzity Palackého dali,“ uvedl nový předseda AS UP. K jeho vizím patří dokončení nového Jednacího řádu AS UP, také by rád, aby se zlepšila prezentace Akademického senátu UP na webových stránkách. Jiří Langer přislíbil efektivní jednání vrcholného grémia v rozumném časovém rozpětí, s ohledem na narůstající agendu Kanceláře AS UP se bude i snažit o její personální posílení.

Kandidaturu přijali a volby se zúčastnili tři kandidáti. Vedle Jiřího Langera (PdF) se o post předsedy senátu ucházel i senátor Michal Botur (PřF), který získal jeden hlas, a senátorka Veronika Tomoszková (PF), pro niž hlasovalo šest senátorů. Předsedou se podle Volebního a jednacího řádu AS UP mohl stát ten kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů AS UP.

Složení Akademického senátu UP doplnili i dva noví členové: Vladislav Raclavský z Ústavu mikrobiologie LF UP nahradil Víta Procházku z Hemato-onkologické kliniky LF UP a FNOL. Klára Hamuľáková z katedry soukromého práva a civilního procesu PF UP vystřídala Michala Malacku z katedry mezinárodního a evropského práva PF UP. Oba senátoři rezignovali na členství v AS UP poté, co přijali nabídku stát se prorektory v novém vedení Univerzity Palackého.

Se záměrem jmenovat do funkce osm prorektorů seznámil senátory během jednání rektor UP Martin Procházka. V krátkých medailonech se postupně představili Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy a zároveň statutární zástupce rektora UP, Vít Zouhar, prorektor pro studium, Dušan Lužný, prorektor pro doktorské studijní programy a projekty, Zdeněk Hradil, prorektor pro vědu a výzkum, Zdenka Papoušková, prorektorka pro legislativu a organizaci, Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti, Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci, a Tomáš Opatrný, prorektor pro informační technologie, hodnocení výzkumu a udržitelnost. Akademický senát Univerzity Palackého projednal a vzal záměr rektora UP jmenovat prorektorku a prorektory pro funkční období do 30. dubna 2025 na vědomí.