Akademičtí pracovníci se registrují k očkování proti covidu-19

Mezi prvními akademiky podstoupila očkování například Romana Mazalová z FF UP.
Foto: Ondřej Martínek
Úterý 11. květen 2021, 15:41 – Text: Ivana Pustějovská

Neváhejte a pojďte do toho! To je vzkaz pro akademiky z Univerzity Palackého, kteří mohou využít možnosti přednostní registrace a nechat se očkovat proti covidu-19. Registrace akademických pracovníků tuzemských vysokých škol byla spuštěna 3. května a možnost přihlásit se pomocí časově omezených kódů je do 15. června.

Mezi prvními, kteří s očkováním neváhali, byla Romana Mazalová z katedry psychologie filozofické fakulty. „Mám důvěru ve vědu a očkování vnímám jako vyjádření odpovědnosti k lidem, se kterými žiji, potkávám se, pracuji. Sama jsem onemocnění covid-19 prodělala, a nebojím se proto nemoci jako takové, spíše věřím, že očkování je cesta, jak vrátit svět co nejdříve do starých kolejí. Věřím, že i díky očkování bude příští akademický rok zase takový, na jaký jsme byli zvyklí dříve, a vrátíme se ke kontaktní výuce, která chybí jak studentům, tak nám pedagogům.“

Očkování doporučuje i rektor UP Martin Procházka: „Naše společnost se potřebuje co nejdříve vrátit k normálnímu životu. Někteří naši studenti již skoro rok nebyli na univerzitě a ze situace jsou demotivovaní a frustrovaní. To, že se postupně obnovuje kontaktní výuka a že díky očkování akademiků existuje naděje, že závěrečné zkoušky a začátek příštího semestru již budou probíhat plně prezenčně, snad vlije všem optimismus do žil. Pevně věřím, že naši kolegové v maximální míře využijí možnost nechat se očkovat.“

O zařazení vysokoškolských učitelů mezi upřednostněné skupiny pro očkování proti covidu-19 dlouhodobě usilovaly Česká konference rektorů i Rada vysokých škol. Vládu opakovaně vyzývaly, aby vysokoškolští pedagogové nebyli opomenuti a byli očkováni stejně jako učitelé základních a středních škol. Rektoři ve svých prohlášeních zdůrazňovali potřebu obnovení výuky a připomínali význam vzdělávaní pro společnost i to, že společenské a ekonomické ztráty spojené s omezením aktivit vysokých škol jsou pro budoucnost této země devastující.