Američtí studenti vedli online seminář pro olomoucké kolegy. Tématem byly restorativní kruhy

Olomoucká právnická fakulta úzce spolupracuje v oblasti mediace s New York University, School of Law. Foto: NYU
Pondělí 22. duben 2024, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Spolupráce v oblasti mediace mezi olomouckou právnickou fakultou a New York University, School of Law posiluje. Zatím poslední společnou akcí byl dubnový online seminář pro české studenty připravený americkými kolegy na téma restorativní kruhy.

„Každý rok je podoba naší spolupráce jiná. Snažíme se přicházet s novými tématy i formami práce. Inovace je rozvojová pro obě strany. Letos jsme se dohodli na online semináři,“ řekla Lenka Holá, vedoucí Centra pro řešení konfliktů a mediaci na PF UP. Odborné setkání, které se uskutečnilo v rámci výuky předmětů Mediační klinika 1 a Mediační klinika 2, vedli američtí studenti a doktorandi. Garantem byla na české straně Lenka Holá, na americké Raymond Kramer, expert na klinické právní vzdělávání a mediaci.

„Přestože jsme se s českými studenty potkali poprvé, velmi rychle se nám podařilo naladit na stejnou notu. Zjistili jsme, že mnohdy řešíme podobné problémy a že metoda restorativních kruhů má sílu překonávat vzdálenost. Sdílení zkušeností a dobré praxe bylo pro obě strany velmi přínosné,“ zhodnotila Alex Klein, studentka New York University.

Spolupráce mezi New Yorkem a Olomoucí v této oblasti začala před více než pěti lety. „Na počátku byl vznik naší Mediační kliniky. Při jejím zakládání a s jejím rozvojem nám výrazně pomáhal právě profesor Kramer. V té době proběhlo několik pracovních setkání, k dispozici jsme měli i metodické materiály. Jejich Mediační klinika je pro nás v mnoha ohledech inspirací,“ vzpomněla Lenka Holá.

Obě strany chtějí dál ve spolupráci pokračovat. „Nabízí se například možnost stáží, účastí na konferencích a nově také spolupráce v oblasti výzkumu mediace v trestním řízení v kontextu restorativní justice,“ naznačila Lenka Holá.