Až začnou závody, budu se prát co nejlépe

Judistka Renata Zachová.
Foto: Miroslav Petřík
pátek 27. březen 2020, 10:00 – Text: Martin Višňa

Závodnice Judo klubu Olomouc a studentka fakulty tělesné kultury Renata Zachová v zimě jako první česká judistka vybojovala medaili na seniorském turnaji Grand Prix. Bronzový úspěch byl zároveň i nadějným vykročením vstříc letním olympijským hrám v Tokiu. Šíření koronaviru po světě ovšem další plány pozměnilo.

„Odložení olympiády jsem čekala. V současné situaci bylo jasné, že se termín musí změnit. Nevíme však, jak to bude s kvalifikací a jestli bude olympiáda v létě. Nevím, jak to všechno bude, kdy začneme závodit. Prostě až začnou závody, budu se snažit poprat se na nich co nejlépe a snažit se kvalifikovat jako předtím. Šance na kvalifikaci tu stále je,“ říká mladá judistka.

Prvními naplánovanými závody by mělo být červnové mistrovství Evropy v pražské 02 aréně. I to se podle zápasnice ale nejspíš odloží. „Nemůžeme teď ani do tělocvičny, takže jsem doma. Máme napsaný tréninkový plán, je to takové kondiční období. Posiluji a běhám,“ dodává Renata Zachová k tomu, jak si v době protiepidemických opatření udržuje kondici. Zároveň má více času na plnění studijních povinností. Protože má však běžně kvůli náročné závodní sezoně individuální plán, není pro ni studium na dálku ničím novým.

Renata Zachová patří k největším nadějím současného českého ženského juda. V osmnácti letech se stala vicemistryní Evropy do 23 let, vloni na stejné soutěži skončila na pátém místě. Stejné umístění si vybojovala také v barvách Univerzity Palackého na loňské letní univerziádě v Neapoli. Začátkem letošního roku pak přišel její dosud největší úspěch, bronzová medaile na turnaji Grand Prix v  Tel Avivu, kterou se zapsala do historie českého juda. Za své sportovní úspěchy byla judistka mimo jiné oceněna 3. místem v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka a také Cenou rektora UP. Trenérem Renaty Zachové je Jiří Štěpán působící na katedře sportu fakulty tělesné kultury.

Zpět