Cíl pro olympiádu? Vydat ze sebe maximum, říká plavkyně Janíčková

Barbora Janíčková.
Foto: Lukáš Ondrášek
Středa 7. červenec 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Kromě šermíře Jakuba Jurky se blížících se letních olympijských her v Tokiu zúčastní ještě jeden sportovec, respektive sportovkyně z Univerzity Palackého. Na poslední chvíli se do české olympijské výpravy nominovala plavkyně Barbora Janíčková, studentka tělesné výchovy a biologie.

V bazénu pod pěti propojenými kruhy se představí hned v úvodu olympijského plaveckého programu. Jako členka štafety 4x100 metrů volným způsobem poplave její druhý nebo třetí úsek. „Štafeta se na olympijské hry probojovala už před dvěma lety díky výsledku na mistrovství světa. Nominační kritéria jsou taková, že minimálně dva plavci musí splnit A-limit a dva B-limit. Já jsem splnila B-limit na letošním mistrovství Evropy v Budapešti, ale pořád jsem byla z ‚B-limitářek‘ nejpomalejší a o místo jsem se přetahovala s kolegyní Aničkou Kolářovou. Nakonec to vyšlo lépe pro mě, když jsem na konci června na závodech v Římě zaplavala lepší čas,“ popisuje Barbora Janíčková svoji cestu na olympiádu.

„Nadšení v tu chvíli samozřejmě převládalo, zároveň mě ale mrzí, jak jsou kritéria nastavena a nemůžeme jet s Aničkou obě,“ dodává s tím, že si navíc musela několik dní počkat na potvrzení své nominace do Tokia výkonným výborem Českého olympijského výboru. „Do potvrzení jsem si pořád říkala, že se může stát cokoliv a nic není jisté.“

Pro studentku fakulty tělesné kultury a plavkyni Sportovního klubu UP, kde je jejím trenérem Dušan Viktorjeník z katedry sportu FTK, je nominace na olympiádu splněný sen. „Jsem hrozně ráda, že jsem měla štěstí. Je to i odměna za všechny zdravotní problémy, které mě poslední čtyři roky provázely, a neskutečný impulz k další tvrdé práci. Do Japonska letím s cílem vydat ze sebe maximum, užít si atmosféru a hrdě reprezentovat ČR,“ říká.

Zároveň ale připouští, že natěšení poněkud kazí protikoronavirová opatření. „Do 48 hodin po absolvování posledního startu musí sportovec opustit dějiště her, v olympijské vesnici tak strávím asi jen čtyři dny. Je to škoda. O to více ale pak budu držet palce ostatním u televize. Samozřejmě v nafasované kolekci, abych si ji pořádně užila,“ uzavírá Barbora Janíčková odhodlaně s tím, že ji teď v přípravě čekají kratší, ale intenzivnější tréninky a také více odpočinku.