Děkan pedagogické fakulty ocenil studenty i zaměstnance

Cenu děkana PdF UP získala za bakalářskou práci také Hana Kurková, studentka oboru Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání a Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání (uprostřed).
Fotogalerie: Lukáš Blokša
Pátek 14. duben 2023, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Ve velké aule Pedagogické fakulty UP se shromáždila její akademická obec. Během setkání zazněly informace vztahující se k jednání fakultního senátu, aktuálnímu dění na fakultě i jejímu rozvoji. Několik studentek a studentů obdrželo Cenu děkana, dva zaměstnanci pak Pamětní medaili za zásluhy o rozvoj fakulty.

Za účasti děkana Pedagogické fakulty UP, jejího vedení i tajemníka, dále také předsedy AS PdF UP, akademiků a studentů se ve velké aule PdF UP sešla její akademická obec. Hned v úvodní části setkání předal děkan Vojtech Regec dvě Pamětní medaile za zásluhy o rozvoj PdF UP. Ocenění převzala Zdenka Kovaříková, která na fakultě pracovala jako referentka studijního oddělení, později jako referentka pro organizaci a řízení, sekretářka dřívější katedry anglického jazyka a katedry matematiky, byla i pověřenou pracovnicí kanceláře AS PdF UP. Přestože ukončila na fakultě své plné pracovní působení v roce 2015, dodnes s ní spolupracuje.

„Po celou dobu přistupovala ke své pracovní agendě s úsměvem, laskavostí, zároveň s profesionalitou, přehledem a úsilím problémy řešit nebo přispět k tomu, aby vůbec nenastaly. Jsme velmi rádi, že spolupráce Zdenky Kovaříkové pokračovala i po roce 2015, kdy se věnovala péči o naše absolventy, vedla jejich evidenci a podílela se například na setkání absolventů a organizaci stříbrných a zlatých promocí. Zdenka Kovaříková věnovala naší fakultě mnoho let svého života a odvedla a stále pro ni odvádí velký kus práce,“ uvedla v krátkém medailonku k oceněné Petra Šobáňová, proděkanka fakulty.

Pamětní medaili za zásluhy o rozvoj Pedagogické fakulty UP převzal z rukou děkana Vojtecha Regece také Jiří Langer, vedoucí Ústavu speciálněpedagogických studií PdF UP, jenž se odborně věnuje výchově a vzdělávání osob se sluchovým postižením. Jiří Langer se specializuje na vizuálně motorické systémy sluchově postižených, na tlumočení, vytváření lexikonů a studijních materiálů českého znakového jazyka, taktilního znakového jazyka nebo komunikaci hluchoslepých. Je zároveň předsedou AS UP, dlouholetým členem AS PdF UP i členem užšího předsednictva Rady vysokých škol.

„Jeho znalosti a dovednosti jsou již řadu let ku prospěchu všem členům akademické obce. Pamětní medaile naší fakulty je tak mimo jiné i oceněním za jeho přínos k podpoře cílů a záměrů fakulty na různých grémiích a úrovních. Jiří Langer už léta našemu společenství nezištně přispívá. S uměním diplomata a dobrou náladou řeší nejsložitější otázky života naší univerzity i vysokých škol. Uznání naší fakulty mu právem náleží,“ řekla k laureátovi proděkanka Petra Šobáňová.

Za výjimečné výsledky pak získalo Cenu děkana Pedagogické fakulty UP pět studentek a studentů. Během zasedání akademické obce ji převzala Niki Iakovidou, posluchačka oboru Přírodopis a environmentální výchova se zaměřením na vzdělávání a Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání, a to za přírodovědnou výstavu Mušle Středomoří. Ve Vlastivědném muzeu Olomouc se nabízí ke zhlédnutí do 20. srpna.

Za bakalářskou práci Setkání G. Marcela s R. M. Rilkem získala Cenu děkana PdF UP také Hana Kurková, studentka oboru Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání a Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání. Její práce je propojením existenciální filozofie G. Marcela s básnickým dílem R. M. Rilkeho.

Za uměleckou činnost a tvorbu získal Cenu děkana i František Dvořák, student oboru Hudební kultura se zaměřením na vzdělávání a Chemie pro vzdělávání. Ocenění získal za první místo v Interpretační soutěži pedagogických fakult České republiky s mezinárodní účastí ve hře na varhany a za třetí místo v téže soutěži v sólovém zpěvu.

Ocenění získal také David Majirský, student oboru Učitelství výtvarné výchovy pro druhý stupeň základních škol, střední školy a ZUŠ, a to za praktickou část bakalářské práce, grafický román Podzim 44. Jedná se o komiks, jehož příběh je inspirován historickými událostmi z období druhé světové války.

Cenu děkana PdF UP získala i Alexandra Štoplová, studentka oboru Učitelství výtvarné výchovy pro druhý stupeň základních škol, střední školy a ZUŠ. Ocenění získala za autorskou knihu Bezčasí, která je praktickou částí její bakalářské práce. Texty této knihy vznikly ve spolupráci s Petrem Novotným, vlastní ilustrace jsou provedeny lavírovanou kresbou tuší.

Před shromážděnou akademickou obcí hovořil ve velké aule Pedagogické fakulty UP také předseda AS PdF Michal Růžička, který prezentoval důležitá témata, jimiž se fakultní senát zabývá. O situaci, v níž se v jednotlivých oblastech fakulta nachází, pak hovořil její děkan Vojtech Regec. Připomněl, že Pedagogická fakulta UP je největší fakultou v rámci UP, že byla i druhou nejnavštěvovanější fakultou na portálu Vysoké školy. Hovořil o mzdové situaci na PdF UP, o připravovaném vzniku institutu fakultního ombudsmana či o chystaných rekonstrukčních prací komunikačních prostor v budově na Žižkově náměstí.