Dětský domov v Prostějově přivítal dobrovolníky z pedagogické fakulty

První studentky se Dětskému domovu Prostějov vydaly pomoci v tomto týdnu. Z výuky odjížděly po šesti hodinách se spoustou vzkazů, obrázků a energie, kterou se chystají opět vložit do výuky.
Foto: Petra Šobáňová
Sobota 4. duben 2020, 8:00 – Text: Milada Hronová

Studenti i zaměstnanci pedagogické fakulty se během pandemie koronaviru zapojili do přípravy vyučování dětí zaměstnanců Fakultní nemocnice Olomouc. Pomáhají s domácími úkoly i novou učební látkou v olomoucké Základní škole Holečkova a aktuálně i v Dětském domově Prostějov.

Pedagogická fakulta UP se velmi rychle chopila výzvy Dětského domova Prostějov, který hledal dobrovolníky na pomoc s přípravou vyučování. První studentky se tomuto zařízení vydaly pomoci v tomto týdnu, a i když zprvu s nejistotou, neboť netušily, co je přesně čeká, v závěru dne s nadšením a inspirací. Z domova odjížděly po prvních šesti hodinách se spoustou vzkazů, obrázků a energie, kterou se opět chystají vložit do výuky.

„Moc jsem se nerozmýšlela, jestli pomoci, a na výzvu rovnou kývla. Beru to jako pomoc dětem i zaměstnancům dětského domova a také jako praxi, kterou nyní mít nemůžu,“ uvedla Miroslava Loučková, studentka třetího ročníku Učitelství pro první stupeň ZŠ a speciální pedagogika. Vysvětlila, že v domově studenti pomáhají s kvantem domácích úkolů.

„Jsou chvíle, kdy se věnuji pouze jednomu žákovi, jindy pomáhám více dětem najednou. Pokouším se úkoly i nějak zpestřit. I nudné cvičení z učebnice se snažím podat tak, aby děti bavilo. Nejvíce jsem si zatím užila násobilku se dvěma druháky. Hráli jsme násobilkové pexeso, orientovali se na číselné ose a podobně. Věřím, že společně všechny školní strašáky v podobě domácích úkolů překonáme,“ dodala.

Podle proděkanky fakulty Petry Šobáňové, která studentky k první výuce do Prostějova vezla, budou dobrovolníci pracovat v dětském domově vždy v úterý a ve čtvrtek. „Viděla jsem, že si děti naše dobrovolnice oblíbily velmi rychle. To je moc dobře, protože žáci a žákyně v tomto domově potřebují doučování a zaměstnanci domova všechny učit nestíhají,“ řekla.

I když ředitel Dětského domova Prostějov Vladimír Brablec v počátku s účastí dobrovolníků vzhledem ke zdravotním rizikům váhal, postupně se zvyšující se zátěží ze škol a tak zvanou ponorkou mezi dětmi své rozhodnutí změnil. „Dětský domov má nasazeny všechny síly, ani to v situaci nouzového stavu nestačí. Požádal jsem tedy pedagogickou fakultu o pomoc a už dnes je jasné, že tato pomoc požadovaný účel splní. Připravovat se do školy s osmi dětmi je pro jednoho vychovatele skutečně nadlidský úkol a studenti pedagogické fakulty nám tak v nelehké situaci hodně pomáhají. Velmi za to děkuji,“ uvedl.

Dětský domov Prostějov je umístěn v areálu bývalé nemocnice v Lidické ulici. S kapacitou 48 dětí, které jsou do domova umísťovány na základě rozhodnutí soudu, funguje od roku 2005.