Dobročinný „blešák“ vynesl téměř 40 tisíc korun

Dobročinný bleší trh přilákal zájemce o levný nákup do přízemí hlavní budovy CMTF.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Neděle 7. leden 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Získat pro Domácí hospic Charity Olomouc alespoň dvacet tisíc korun bylo cílem letošního Dobročinného blešího trhu, který už potřetí uspořádala cyrilometodějská teologická fakulta. Nakonec přilákal stovky zákazníků, kteří za knihy, dárkové předměty, domácí potřeby, hračky nebo oblečení utratili během dvou dnů celkem 37 402 korun.

Dobře nakoupil na třetím ročníku „blešáku“ například Milan Pazdera, který se připravuje na kněžská studia v Teologickém konviktu. „Šálu, půllitr na čaj a několik knížek jsem koupil pro sebe, ponožky pro kamaráda. Je z Čech, tak dostane ještě ubrus s nápisem Ta naše písnička česká,“ dodal s úsměvem. Příležitost udělat radost sobě i druhým využila i studentka teologické a filozofické fakulty Markéta Muczková, která se na „blešák“ vypravila také poprvé.  Kromě malých šperků, několika knih a sošky andělíčka vybrala i dárek pro maminku. „Koupila jsem jí malý přívěsek Panny Marie, bude mít radost,“ ujistila. Proděkan a historik Tomáš Parma odevzdal dobrovolný příspěvek za plyšové hračky pro syna a dvoudílné Církevní dějiny z roku 1941. „Je to taková profesionální deformace - sice ji znám, ale doma ji nemám, k sehnání je už jen výjimečně,“ vysvětil.

Akce dobročinného typu jsou podle děkana CMTF Petera Tavela přirozenou součástí aktivit, kterým se fakulta kromě výuky, studia a vědy věnuje. „Patří to k tomu, co děláme, tedy charita pro druhé. Jsme rádi, že tentokrát můžeme podpořit olomoucký Domácí hospic. Letošní zisk není nijak velký, ale stojí za ním hodně práce,“ uvedl děkan. „Letos jsme měli skromnější očekávání a doufali jsme, že vybereme alespoň 20 tisíc, jsme proto spokojeni,“ doplnila hlavní organizátorka Kateřina Hamplová. Jak ale připomněla proděkanka Lucie Cincialová, podobných akcí ve městě postupně přibývá, a fakulta proto termín dalšího ročníku ještě zvažuje.  „Rádi bychom se pokusili oslovit vybrané sponzory a firmy, které by darovaly kvalitní zboží, a zároveň se tímto způsobem prezentovaly,“ doplnila Lucie Cincialová.

Přispět na dobrou věc a levně nakoupit měla univerzitní i širší veřejnost díky iniciativě CMTF i v předchozích letech. První Dobročinný bleší trh, uspořádaný v listopadu 2013, vynesl přes 80 tisíc korun na podporu Hospice na Svatém Kopečku. Druhý ročník proběhl loni v březnu a částkou 46 tisíc podpořil olomoucké neziskové organizace Pamatováček a Středisko svaté Alžběty. Letos se organizátoři rozhodli věnovat výtěžek z prodeje Domácí hospicové péči Charity Olomouc, nabízející podporu nemocným v závěrečném stádiu života i osobám, které o ně pečují.