Export zázraků: Létající lékaři doputovali do Olomouce

Foto: Jiří Pasz, Velena Mazochová
neděle 21. říjen 2018, 8:00 – Text: (red)

Až do konce října bude v prostorách Teoretických ústavů LF a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) otevřena výstava fotografií, která dokumentuje činnost českých lékařů v rámci zdravotně humanitárního programu MEDEVAC. Na misích, kterých se účastnili i olomoučtí specialisté, je doprovázel fotograf a absolvent Univerzity Palackého Jiří Pasz.

Soubor více než třiceti fotografií pod názvem Létající lékaři, který putuje po městech v České republice i zahraničí od začátku letošního roku, přibližuje osudy malých i velkých pacientů a profesionální práci českých zdravotníků v krizových oblastech Jordánska, Iráku, Libanonu i Ukrajiny. S lékaři, kteří v rámci zdravotně humanitárního programu MEDEVAC ((MEDical EVACuation)pomáhají lidem utíkajícím před válkou nebo obyvatelům rozvojových zemí, strávil fotograf Jiří Pasz dva roky.

„Dokumentoval jsem v podstatě export zázraků. Viděl jsem operace srdce, mozku, očí, popálenin a hlavně neuvěřitelnou profesionalitu a odbornost, se kterou české týmy pracují. Češi mají na co být pyšní. Dělají konkrétní věci s konkrétním dopadem, a to je v rámci probíhajících složitých migračních procesů důležité,“ uvedl Jiří Pasz.  Hned první operační výkon, který zažil, byla náročná operace srdce tříleté holčičky. „Na sále mi říkali, ať zhluboka dýchám. A kdyby něco, měl jsem rychle vyběhnout ven. Radili mi: Nesmíš tu zvracet, zásadní je neomdlít a nespadnout chirurgovi do rány – na tlukoucí srdce,“ popsal fotograf.

Výběr fotografií pro výstavu podle něj nebyl jednoduchý. „Měl jsem tisíce záběrů. Snažili jsme se, aby divák sledoval české týmy přímo v akci, ale aby znal i kontext, tedy že jde o snímky z místa konfliktů,“ dodal Jiří Pasz, který se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje otázkám lidských práv a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech. Má za sebou úspěšné dokumentární projekty o dětských vojácích v Ugandě, prostitutkách v Nepálu, punkových skupinách v Barmě nebo o životě ve slumech v africké Kibeře. Na CMTF UP absolvoval obor Humanitární pomoc a sociální práce, vystudoval také Mezinárodní rozvojová studia na Univerzitě v Utrechtu a doktorandská studia Sociální geografie na UK v Praze.

Na realizaci programu MEDEVAC , který je od počátku devadesátých let koordinován ministerstvem vnitra, se podílejí české fakultní nemocnice v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví. Cílem programu je odborná lékařská pomoc lidem v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům. V počátcích byla pomoc obětem válečných konfliktů – zejména dětem – poskytována především po jejich transportu do českých nemocnic. Nyní čeští lékaři stále častěji pracují v zemích, které přímo sousedí s regiony postiženými válkou.

Specialisté na úrazovou chirurgii z FNOL Petr Špiroch a Pavel Korpa pomáhali pacientům v jordánském Ammánu naposledy letos na jaře. „Byli to syrští uprchlíci bez prostředků, kteří by jinak na zdravotní péči nemohli pomýšlet,“ doplnil Petr Špiroch. Během desetidenního pobytu, který zahrnul šest operačních dnů, provedli 19 operací. Misí se kromě nich účastnili také traumatolog Jaromír Freiwald, anesteziologové Lenka Obare Psyzková, Karel Axmann, Roland Görcs a fyzioterapeutka Naděžda Calabová. FNOL spolupracuje na programu MEDEVAC od roku 2015.

Informace o výstavě najdete také ZDE.