Fotovýstava studentky Simony Žádnikové upomíná na každodenní zázraky přírody

Autorkou fotografií je studentka lékařské fakulty Simona Žádniková.
Fotogalerie: Velena Mazochová
neděle 11. únor 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Zastavit se v běhu dní a alespoň zprostředkovaně na chvíli utéct do přírody – takovou příležitost mají ti, kteří v těchto dnech procházejí foyer Dostavby Teoretických ústavů lékařské fakulty. Jeho výstavní prostor tentokrát oživily velkoformátové barevné fotografie studentky Simony Žádnikové, která vybízí ke sdílení svého pohledu na „samozřejmou“ krásu světa kolem nás.

Snímky pro výstavu nazvanou „Mojimi očami“ vybrala studentka 3. ročníku všeobecného lékařství ze záběrů, které pořídila při svých toulkách po slovenských horách i krajinou rodné Považské Bystrice. Podmanivost přírodních krás zachytila v pohledech na lesní zákoutí nebo proudící vodní cesty stejně jako v detailech rostlin a květů, námrazy na spadlém kmeni nebo několikanásobně zvětšeným „portrétem“ včely na okenním skle.

„Je to vlastně výběr toho, co mne zaujalo, když jsem si vyběhla někam ven do přírody. A chtěla jsem, aby si toho všimli i ostatní. Člověk má tu nádheru všude kolem sebe a často je tak zaneprázdněný prací a všemi povinnostmi, že se ani nezastaví, aby si ji užil a vnímal její energii,“ uvedla Simona Žádniková, která kromě fotografování také ráda čte a maluje a miluje turistiku. „Zaneprázdněni jsme i my studenti a člověk občas potřebuje uniknout z reality a odpočinout si. Já se inspiruju v přírodě,“ dodala.

Motiv, výběr i zpracování zhruba dvaceti snímků ocenil děkan Milan Kolář, který komorní výstavu uvedl. „Odpovídá to filozofii záměru, pro který prostor foyer využíváme. Víme, že studium i práce na lékařské fakultě jsou často náročné, takže když si můžeme najít chvilku, abychom si odpočinuli, tak proč si přitom neprohlédnout tyto nádherné snímky?“ zdůraznil děkan. Úvahu o případné specializaci na oční lékařství budoucí lékařce schválil zejména s ohledem na její smysl pro detail. „Ano, to je ono, je třeba dívat se jako operatér. Jestli pro vás oční dokonce není škoda, co třeba neurochirurgie nebo plastická chirurgie? Máte na to oči,“ ujistil s úsměvem děkan.

Foyer v přízemí nových Teoretických ústavů využívá fakulta k výstavním účelům pravidelně. „Prostor je otevřený pro výstavy studentů i zaměstnanců, kteří zde své práce představili už několikrát. Před loňskými Vánocemi jsme tady měli i kresbičky jejich dětí,“ připomněla Veronika Glogarová z děkanátu LF.

Fotografie Simony Žádnikové si mohou zájemci prohlédnout zhruba do konce února. V nadcházejícím letním semestru je vystřídají další čtyři připravované výstavy.