Handicapovaní překonávali bariéry na nezapomenutelné expedici v Alpách

Expedice přes bar 2017. Fotogalerie: Marie Procházková a Kateřina Faltusová
Neděle 28. květen 2017, 7:28 – Text: Martin Višňa

Deset dní nabitých cestovatelskými a sportovními zážitky mají za sebou účastníci květnové Expedice přes bar, kterou pro osoby s postižením uspořádali studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury. Devítka handicapovaných si v Alpách vyzkoušela zdolávání ferrat nebo sjíždění řeky, vydávala se na horské pěší a cyklistické výlety, ale hlavně – překonávala sama sebe.

„Zjistila jsem, že zvládám jet na lodi a pádlovat bez jakéhokoli uzpůsobeni pro vozíčkáře. Jinak se nedá říct, co mě bavilo nejvíc, všechno bylo dokonalé a studenti nám všem skvěle pomáhali. Velkým přínosem pro mě bylo také to, že jsem mohla poznat život ostatních účastníků s jiným handicapem a vidět, jak si každý dokáže život užívat,“ uvedla po návratu vozíčkářka Monika Valachová.

Další z vozíčkářů Eustach Janoušek, který vedl kroniku expedice, se zase pořadatelům svěřil, že po příjezdu domů vyhledával samotu. „Chtěl jsem vstřebat vše, co jsem zažil. Znovu a znovu jsem si promítal den po dni, abych nezapomněl na žádný okamžik. Vše jsem si uložil do své paměti a až potom jsem vyprávěl svým blízkým a známým své zážitky z cesty. Podrobně jsem jim líčil den po dni a znovu a znovu mi vše plynulo před očima,“ napsal ve své zpětné vazbě.

Expedice mu dala možnost více poznat sám sebe a utvrdit se v tom, že možnosti člověka jsou neomezené, pokud sám chce. „Musím přiznat, že jsem si hrábl až na dno svých sil, ale nevzdal jsem to a opravdu překonal sám sebe a vytyčeného cíle jsem dosáhl. Díky tomu jsem poznal, co ve mně je a jaký opravdu jsem. Poznal jsem partu úžasných lidí, kteří se po dobu deseti dnů stali mými přáteli a tato přátelství přetrvávají dodnes. Díky této expedici jsem poznal krajiny a lidi, kteří v nich žijí, nádhernou přírodu i rozmanitost počasí. Na expedici nikdy nezapomenu,“ prozradil.

Čtyřmi alpskými zeměmi

Na cestu se osmatřicetičlenná výprava složená z devíti osob s postižením, studentů a učitelů katedry aplikovaných pohybových aktivit a několika dalších doprovodných osob vydala v pátek 5. května. Prvním cílem byla Solná komora v Rakousku, kde účastníci poznávali a využívali možností k turistickým a pohybovým aktivitám okolí jezera Wolfgangsee. Poté se přesunuli do Švýcarska, kde mimo jiné měli možnost vidět zdejší unikátní vysokohorskou železnici nebo krmit ochočené veverky. Také tu zaznamenali expediční rekordy.

„Kemp St. Cassian u městečka Lantsch/Lenz byl nejvýše položeným, ve kterém jsme během expedice spali, jeho nadmořská výška činí 1450 metrů nad mořem. V tomto kempu jsme také hned první noc pokořili teplotní rekord expedice, venku bylo 6 stupňů pod nulou. Výškového vrcholu expedice jsme ale dosáhli v Schatzalpu nad Davosem, to jsme byli 2000 metrů nad mořem,“ vyjmenovala jedna z organizátorek Kateřina Faltusová.

Ze Švýcarska se pak výprava vydala přes Lichtenštejnsko, kde si účastníci prohlédli hlavní město Vaduz, a přes zastávku u německého Königsee domů. „Věřím, že nás expedice všechny profesně posunula o obrovský kus dál. Samozřejmě že se vyskytly i nedostatky či problémové situace a musím uznat, že expedice ukázala i na mé limity, které jsem si díky organizování této výjimečné akce uvědomil a budu dělat vše pro to, abych se z chyb poučil. Ale dokázali jsme velké věci a získané zkušenosti nás budou jistě provázet po zbytek života,“ doplnil hlavní studentský organizátor expedice Michal Šmíd.

On sám jako zásadní prožitky vnímá úsměvy, nadšení a radost účastníků z absolvovaných aktivit. „Nejsilnější okamžik pro mě byl asi aplikovaný fotbálek na závěr programu, kdy jsme na hřišti hráli společně s účastníky, ať už to byli vozíčkáři v brance či nevidomí v poli. Byla to velká legrace a všichni jsme si to moc užili,“ vzpomněl Šmíd.

Výstava fotografií

Expedice přes bar je vzdělávací projekt katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury, prostřednictvím nějž studenti navazujícího magisterského studia pomáhají osobám s postižením překonávat bariéry a posouvat své vlastní hranice. Zároveň získávají praktické zkušenosti pro realizaci akcí pro osoby se zdravotním postižením při výkonu svého budoucího povolání.

Uspořádání letošního ročníku vyšlo na 300 tisíc korun. Část z těchto nákladů platili sami účastníci, část organizátoři získali od sponzorů, mimo jiné i díky kampani na crowdfundingovém portálu Nakopni.me. Pomohla také sbírka na cestovatelských besedách v rámci programu Olomouckého Majálesu Univerzity Palackého.

Expedici přes bar připomene výstava fotografií nazvaná podle motta výpravy Přes hranice (ne)možného a ještě dál, která bude od 5. června ke zhlédnutí v UPointu. Vernisáž výstavy je připravena na úterý 6. června na 17 hodin. Zahájení a průvodního slova se zhostí organizátoři expedice i sami její účastníci.