Hedi Wrya Mustafa: Studium na Univerzitě Palackého považuji za velmi přínosné

Foto: Ota Blahoušek
Pátek 2. červen 2023, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Hedi Wrya Mustafa a jeho spolužáci z ročníku studují Petroleum Engineering pod hlavičkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého již čtvrtým rokem. Z toho dva roky strávili výukou v Erbílu, kam za nimi dojížděli čeští a zahraniční učitelé. Další necelé dva roky studovali nebo stále ještě studují v Olomouci.

Ačkoli je bakalářský program tříletý a Hedi je jeho premiantem, prodlevy při získávání víz si bohužel vynutily prodloužení studia tohoto studenta i jeho spolužáků.

Proč jste si vybral ke studiu přírodovědeckou fakultu?

Univerzita Palackého je respektovaná mezinárodní univerzita, která si dobře vede ve světových žebříčcích. Vybral jsem si ji proto, že naše země disponuje obřími zásobami plynu a ropy a Přírodovědecká fakulta UP má dobře nastavený studijní program Petroleum Engineering, jak pro geovědy, tak i pro naftové inženýrství. Na ropných polích je totiž důležitá součinnost geologa a naftového inženýra. Ten, kdo se vrátí jako absolvent Univerzity Palackého zpět do Kurdistánu, bude mít výhodu při hledání práce ve srovnání se studenty místních univerzit, kteří mohli studovat tento obor.

Je těžké si najít práci v Kurdistánu?

Ani ne. V těchto zemích, kde je dostatek ropy, to není tak složité. Musíme ale podstoupit vstupní rozhovor u zaměstnavatele a nastoupit na zkušební dobu.

Jak hodnotíte studium v ČR?

Studium na Univerzitě Palackého považuji za velmi přínosné. Vidím zde spoustu zahraničních studentů, což je pro mě pozitivní známka studia. Líbil se mi přístup pedagogů, kteří byli velmi vstřícní. Díky nim jsem si rozšířil nové obzory. Naftové inženýrství je podle mě velmi úzce zaměřená oblast, kdežto geovědy i naftová geologie jsou šířeji zaměřené, byť ne přímo fokusovaná na přímou těžbu ropy. Mám díky tomu širší rozhled. Také je vidět, že lidé v ČR, kteří dosáhnout Ph.D. titulu či dalších, se dále vzdělávají a pracují na sobě. V Kurdistánu bývá zvykem, že studenti dosáhnou Ph.D. titulu a tím jejich kariéra většinou končí.

Měl jste představu o České republice a jak se ta představa lišila od reality?

Očekával jsem, že zde budou lidé vzdělaní, což se splnilo. Ještě než jsem přijel, studoval jsem nejen informace o Univerzitě Palackého, ale i o Univerzitě Karlově či Univerzitě Tomáše Bati. Oceňuji historii zdejších univerzit, kde se snoubí zkušenosti několika staletí i kulturní dědictví.

Přemýšlíte o své budoucnosti?

Mým cílem je dosáhnout ještě vyššího vzdělání. Chtěl bych se vrátit do Kurdistánu a pozvednout úroveň místních poměrů zejména v oblasti ropy a plynu. Nevylučuji ani politickou kariéru, kde bych mohl využít svých zkušeností a nastavit vhodnější kritéria například pro lepší využití nerostných surovin.

Máte představu, kam se bude ropný průmysl klimaticky vyvíjet?

Studium naftového inženýrství neznamená jen naučit se, jak vytěžit a extrahovat ropu, ale také jak s ní environmentálně nakládat. Naftoví inženýři se například učí, jak se stahuje z atmosféry oxid uhličitý do podzemí. Kromě toho se ropa nepoužívá jen pro spalování do aut, ale i jako nenahraditelná surovina téměř ve všech oblastech lidského konání. Znalost extrakce ropy také vede studenty k tomu, aby se zamysleli nad environmentálními dopady. Stává se proto, že mnoho studentů naftového inženýrství poté v magisterském stupni studuje a dává dohromady závěrečné práce zaměřené na environmentální dopady různých typů ropy obsahujících různé druhy sirovodíku nebo síry obecně. Bez znalosti podstaty této problematiky by ale byla cesta složitější.

Měl jste možnost procestovat Českou republiku?

Měl jsem možnost procestovat regiony nejen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ale všechny krásná evropská města. Navštívil jsem Prahu, Curych, Stuttgart, Bratislavu, Vídeň, Budapešť či Krakov.

Přírodovědecká fakulta nabízí celkem 38 anglických studijních programů (z toho 13 navazujících magisterských a 2 bakalářské). Bakalářské studium Petroleum Engineering bylo primárně spuštěno jako pilotní studijní program kampusu Univerzity Palackého v Erbílu, hlavním městě iráckého regionu Kurdistán. V roce 2022 byl Petroleum Engineering reakreditován jako standardní tříletý bakalářský program s realizací na přírodovědecké fakultě. V současné době v programu studuje přes čtyřicet kurdských studentů.