Judaisty je slyšet

Pozvání na konferenci přijal i Marcin Wodzinsky z Vratislavské univerzity, který dal účastníkům nahlédnout do zákulisí Historického atlasu chasidismu.
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 15. listopad 2019, 15:27

Desítky seminárních prací, ročníkové, bakalářské a magisterské diplomové práce, tisíce znaků, se kterými studenti stráví stovky hodin. A i když jsou pak začínající badatelé na výsledek na papíře hrdí, reakcí bývá jen pár řádků od vedoucího či hodnotitele práce, v lepším případě krátká diskuse s kolegy v semináři.

V roce 2010 jsme se rozhodli poprvé nabídnout studentům prostor, kde by výsledky své práce mohli ukázat mezinárodnímu publiku mimo svou komfortní zónu, ale v přátelské a podporující atmosféře. Koncept mezinárodního studentského workshopu, na němž se scházejí studenti z různých evropských univerzit, spojuje široce pojaté pole židovských studií. Podmínkou není, aby účastníci workshopu studovali přímo judaistiku, hebraistiku či židovská studia, podstatné je jen téma jejich výzkumu a společný zájem o židovská témata a ochota mluvit, naslouchat a diskutovat.

Letos 20.–22. října se do Olomouce z různých směrů sjelo na třicet studentů na workshop tradičně nazvaný Judaism and Jewish Studies in the Modern World: The Student Voice. Olomoucké Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových ve spolupráci s Pražským centrem židovských studií přivítalo studenty z Německa, Švýcarska, Polska, Rakouska, Maďarska, Ukrajiny, Švédska a Velké Británie k třídennímu workshopu věnovanému židovské historii a kultuře, letos se zvláštním důrazem na téma prostoru. Pozvání přijal profesor Marcin Wodziński z Vratislavské univerzity. Účastníkům workshopu dal nahlédnout do zákulisí Historického atlasu chasidismu (2018), kartografického projektu, ze kterého se na poli židovských studií stal game changer. Tento počin ze světa digital humanities nabízí kartografickou analýzu stovek tisíc kvantitativních a kvalitativních dat zpracovaných systémem GIS a je povzbudivým impulzem pro všechny začínající humanitní vědce.

Své vnímání prostoru ukázali studenti v nejrůznějších oblastech: od světoznámé knihovny Aby Warburga, přes vizualizaci ghetta v Łódźi, rekonstrukci židovského urbánního prostoru v předválečném Stockholmu až po rozmanitá témata literární a filozofická. Příspěvky komentovali vedle pedagogů FF UP a FF UK také hosté ze Středoevropské univerzity v Budapešti, Haifské univerzity a Kyjevsko-mohyljanská akademie. Přestože pro mnohé studenty to byla vůbec první možnost, jak vystoupit s anglickým příspěvkem na mezinárodním sympoziu, úroveň jejich prezentací by snesla srovnání s běžnými akademickými konferencemi.

Dynamika letošní skupiny byla v mnoha směrech inspirativní. Relativně krátký, ale o to intenzivnější workshop podpořil studenty ve snaze o sdílení a zhodnocení vědeckých poznatků. A navíc, podobně jako jiné mezinárodní studentské aktivity, olomoucký judaistický workshop úspěšně propojil cesty těch, z nichž roste nová generace evropských humanitních vědců.

PhDr. Lenka Uličná, Ph.D., Centrum judaistických studií FF UP