Kniha jako kulturní a politický fenomén. Tématu se věnuje konference katedry bohemistiky

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 22. březen 2018, 7:23 – Text: Milada Hronová

Čeští bohemisté a slavisté i odborníci ze skandinávských zemí a Francie začali rokovat na dvoudennní mezinárodní konferenci s názvem What Do Books Do? Politics and Materiality of Communication. K diskuzi o politických dopadech a významu knih dnes zvou i širší veřejnost.

„Zabýváme se knihou jako kulturním a politickým fenoménem. V zájmu našeho zkoumání tedy nestojí jednotlivé obsahy knih, nebo vývoj národní literatury, ale sám fakt, že existence, zákaz, archivace nebo rovnou ničení knih má svůj politický dopad a význam. Je známý například z totalitních režimů,“ řekl Vladimír Polách z katedry bohemistiky filozofické fakulty. Dodal, že se badatelé soustřeďují z velké části na materiální podstatu této koexistence, například na známý fenomén omezování nevhodné literatury skrze omezené příděly papíru nebo třeba na politicky orientované kampaně, na odevzdání ´nevyhovujících´ knih do sběrných surovin za účelem recyklace a vzniku knih ´vyhovujících´. „Bádání se však zaměřuje i na ne-politické prvky, například na vliv jednotlivých profesí na podobu knih či na diskuzi o materialitě dětské literatury,“ dodal Vladimír Polách.

Během konference, kterou dnes a zítra pořádá katedra bohemistiky filozofické fakulty, budou prezentovány dosavadní výsledky bádání. Své příspěvky přednesou významné osobnosti oboru Book studies, o jehož akreditaci přemýšlí i Univerzita Palackého. Hovořit bude například Roar Lishaugen z University of Oslo nebo Birgitte Beck Pristed z Aarhus University v Dánsku. Hlavní přednášející je Kristina Lundblad ze švédské Lundské univerzity.

„V rámci kulatého stolu, k jehož účasti zveme i širší veřejnost, představí sedm diskutujících své současné dílčí výzkumné projekty.  Cílem bude spíše diskuze nad metodologií výzkumů, nad předběžnými výsledky, nad styčnými body jednotlivých příspěvků, které mají ve svém důsledku směřovat k odborné kolektivní publikaci. Odborná i laická veřejnost má tak možnost účastnit se diskuze v průběhu výzkumu, poznat nové přístupy a názory a zkušenosti zahraničních odborníků,“ doplnil Vladimír Polách.  Debata u kulatého stolu začne od 17 hodin v místnosti 2.12 v budově Křížkovského 10.

Program ZDE.