Konfuciův institut Univerzity Palackého oslaví příchod nového čínského roku

Repro: Žurnál UP
Středa 25. leden 2017, 7:59 – Text: Milada Hronová

Deset měst České republiky přivítá nový čínský rok, v němž se ohnivou Opici chystá vystřídat extravagantní Kohout.  Olomoucký program oslav se uskuteční 27. ledna pod patronací Konfuciova institutu Univerzity Palackého.

Oslavy příchodu nové čínského roku již pošestnácté organizuje festival Songfest.cz. Podporuje jej Ministerstvo kultury České republiky a hlavní město Praha.  Přehlídka začne v Příboře už 26. ledna, v Olomouci se zastaví o den později.

Čína vítá nový rok podle luno-solárně jupiterského kalendáře. „Rok kohouta je z celého čínského zvěrokruhu dvanácti zvířat tím nejvíce extravagantním znamením. Symbolizuje fantazii a cit pro společenskou spravedlnost,“ popsala přicházející lunární změnu Lucie Laníková, česká ředitelka Konfuciova institutu při UP.

Každoročně jsou oslavy charakteristické žánrovou pestrostí a kulturní rozmanitostí.  V úvodu olomoucké části vystoupí děti z výuky experimentální čínštiny Konfuciova instututu UP, které si připravili pohádku Opice loví měsíc. Příběh má symbolizovat přechod z konce roku ohnivé Opice do nového roku Kohouta. Stejně jako loni i letos v Olomouci vystoupí zakladatelka festivalu Songfest, čínská zpěvačka a překladatelka  Feng-yün Song. S kapelou Trio Puo představí a pokřtí nové album Děvče z Ta-panu.

„Velmi ráda si poslechnu nové písně paní Song, ale nejvíc se snad těším na pantomimické divadlo Sacra circus, které pod názvem Legenda o hořícím peří sehraje známou pohádku O ptáku Ohnivákovi,“ řekla Lucie Laníková. Doplnila, že v programu, který bude moderovat Jaroslav Dušek, se i letos objeví taneční duo z Konfuciova institutu v Londýně.

„V Divadle na Šantovce začneme v 19:00 hodin, předpokládaný konec programu odhadujeme ve 21:30.  Během doprovodného programu, který se uskuteční v předsálí divadla, si zájemci už od 16:00 budou moci vyzkoušet čínskou kaligrafii, malbu i vázání čínských uzlů. Představí se také Dobrá čajovna, která si připravila ochutnávku i přednášku o čajích,“ dodala ředitelka Konfuciova institutu při UP.

Festival Songfest.cz získal v Olomouci záštitu primátora Antonína Staňka. Bohatý program poté nabídne také v Brně, Znojmě, Hradci Králové, Písku, Českém Krumlově, Jablonci nad Nisou a Plzni. Skončí 11. února v Praze.

Konfuciův institut Univerzity Palackého je vzdělávací instituce, která poskytuje výuku čínského jazyka a propaguje čínskou kulturu. Byl založen v roce 2007 jako Konfuciova akademie UP, na základě smlouvy mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a Ředitelství Konfuciových institutů v Pekingu (Hanban). Kvůli potřebě sjednotit název s ostatními instituty ve světě schválil před časem Akademický senát UP změnu názvu na Konfuciův institut UP.