Lenka Zajícová z FF UP získala mimořádné uznání paraguayské Akademie guaranijského jazyka

Foto: Lilian Aliente
Úterý 30. srpen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Z rukou Carlose A. Ferreiry, prezidenta paraguayské Akademie guaranijského jazyka, převzala dekret o jmenování jejím členem – korespondentem profesorka katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého Lenka Zajícová.

Mimořádné uznání převzala hispanistka Lenka Zajícová během své měsíční stáže na Universidad Nacional del Litoral (Santa Fe, Argentina).

„Považuji to nejen za nejcennější uznání své dosavadní vědecké práce na poli výzkumu paraguayského bilingvismu a jazykové situace v Paraguayi, ale zároveň i za obrovský závazek, abych i v budoucnu dokázala přispět k rozvoji guaraní a k jeho prosazení jako plnohodnotného úředního jazyka,“ řekla při slavnostním aktu, který se uskutečnil prvního srpna v sídle akademie v Asunciónu.

Akademie guaranijského jazyka (Guarani Ñe’ẽ Rerekuapavẽ/Academia de la Lengua Guaraní) je pro guaraní normativní institucí, která má zásadní úlohu v procesu standardizace tohoto jazyka a jeho užívání jakožto úředního jazyka Paraguaye, kterým je (spolu se španělštinou) od roku 1992.

Ocenění je zároveň excelentním příkladem vyzvedávané společenské relevance výzkumu, který může mít dopad prakticky na celé jazykové společenství, jež zahrnuje zhruba šest a půl milionu mluvčích.

Mimořádné uznání převzala profesorka Lenka Zajícová během své stáže projektu TransArch (trans-arch.org), řešeného na katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého (program Horizon2020-MSCA-RISE, hlavní řešitel docent Daniel Nemrava).