Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Kamufláž z perspektivy výtvarníka

Foto: Libor Galia, Vojtěch Duda
Sobota 9. červenec 2022, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Může být oblast vojenství zajímavá pro výtvarníky a teoretiky umění? Ano, může. A pro důkaz nemusíme chodit daleko – stačí se ohlédnout na pedagogickou fakultu. Možná jste před nedávnem zaregistrovali, že Armáda ČR by měla začít používat nový kamuflážní vzor MAD21. Navrhl ho Tomáš Chorý, vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF UP, který se profesně věnuje i vývoji a zákonitostem vojenského maskování z výtvarné a designové perspektivy. Jeho knihu Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování připomínáme v dalším díle letního seriálu Žurnálu a Vydavatelství UP.

Tomáš Chorý nabízí ve své knize vhled do překvapivě pestrého světa vojenské vizuální kamufláže. Přehledně shrnuje dějiny a funkce designu vojenského maskování na souši i na moři. Představuje jednotlivé kamuflážní školy, popisuje, jak se v konkrétních zemích a armádách vyvíjely kamuflážní vzory a proč, a ukazuje rovněž nové možnosti a budoucnost vizuálních maskovacích systémů založených na využití digitálních technologiích.

Čtete rádi detektivky „londýnského střihu“? Podívejte se na první tip na letní čtení z Vydavatelství UP.

Nikdy přitom naplno neopustí linii grafického designéra a teoretika umění. Jeho kniha je tak čtivá i pro ty čtenáře, kteří vojenství neholdují, ale mnohem raději si přečtou publikaci z oblasti designu, kultury a umění. Ponořte se do příběhu vývoje tvarů a barev kamuflážních systémů určených pro látky uniforem, nátěry vozidel, techniky a lodí. Jak se na podobnou knihu sluší a patří, najdete v ní nepřeberné množství obrázků, fotek a dalších vizuálních příloh, což vaši pouť pestrobarevným světem vojenské kamufláže o to více zpřístupní.

Chcete-li nahlédnout za oponu kamufláže více, přečtěte si rozhovor s Tomášem Chorým o tom, že kamufláž má svou svou logiku. Knihu Kamufláž si pak můžete koupit ve Skriptárně na Zbrojnici nebo na e-shopu VUP. Využít můžete letní slevový kód (viz níže).

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti pak v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Až do konce srpna pak můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.