Medici radí, jak zdravě jíst i vařit

Ilustrační foto: 123rf
Sobota 28. leden 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Fazolové brownies, avokádová polévka, cizrnová kaše s čerstvou treskou nebo domácí müsli tyčinky bez cukru a mouky. Tyto a podobné kulinářské inspirace najdete na webu virtuálního Hippokratova domu lékařské fakulty, kam studenti medicíny umisťují své „zdravé“ recepty.

Látková výměna, příjem živin, výživa a problémy s ní spojené jsou součástí moderní medicíny, se kterou se budoucí lékaři seznamují během svého studia mnohokrát. Setkávají se s ní při teoretické výuce fyziologie, biochemie a patologické fyziologie i vnitřního nebo tělovýchovného lékařství. Poznatky o správné životosprávě nyní medici spojili s vlastním kuchařským uměním a své originální recepty nabídli na stránkách webu lékařské fakulty Hippokratův dům – virtuální nemocnice. „Tento ´medický zdravý koutek´ budujeme druhým rokem v rámci výuky studentů 4. ročníku všeobecného lékařství,“ upřesnila proděkanka Eliška Sovová.

V rubrice „Jak zdravě jíst“ najdou zájemci návody na přípravu polévek, drůbežího, rybího i vepřového masa, bezmasé pokrmy, dezerty i sladká jídla. Pokud jich využijí, mohou si tak pochutnat na lívancích z ovesných vloček, mrkvovém perkeltu, kuřecí quesadille nebo na plněných cuketkách.

Nová rubrika obohatila internetové stránky, které jsou jedním z výsledků popularizace medicíny na lékařské fakultě. Návštěvníci Hippokratova domu se tak mohou seznámit s jednotlivými fakultními pracovišti a medicínskými obory, s léčenými chorobami i s vybranými typy vyšetření. Další rubriky informují o prevenci, zásadách první pomoci a slouží i jako průvodci historií lékařství. Součástí jsou i odkazy a materiály ke stažení pro pacienty.

Zpět