Mezinárodní projekt HELP získal značku evropské kvality

Jeden z řešitelů mezinárodního projektu HELP za fakultu zdravotnických věd Lukáš Merz.
Foto: Velena Mazochová
Pátek 24. listopad 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Mezinárodní projekt Healthcare English Language Programme (HELP), na němž se jako člen konsorcia sedmi zemí aktivně podílela fakulta zdravotnických věd, získal prestižní cenu Evropské komise European Language Label (ELL). Moderní interaktivní on-line platforma pro výuku zdravotnické angličtiny zvítězila v kategorii projektů oceňovaných za kreativní počiny, které zvyšují úroveň jazykových studií.

Soutěž European Language Label koordinuje Evropská komise a mohou ji organizovat národní agentury jednotlivých zemí EU. Letošní laureáty, kteří převzali ceny při slavnostním vyhlášení vítězů v Dublinu, vybírala irská národní agentura Léargas pro program Erasmus+.

„Odborná komise vždy hledá zejména projekty, které mají významnou přidanou hodnotu. Při hodnocení projektu HELP ocenila jeho inovativní stránku a velmi dobrou strukturovanost. Zahrnuje online platformu i mobilní aplikaci včetně audio a video nahrávek a současně existuje ve formátu PDF i v tištěné verzi jako učebnice,“ uvedl Lukáš Merz z Ústavu společenských a humanitních věd FZV, který spolu s hlavním řešitelem za FZV Janem Galuszkou patří ke členům mezinárodního týmu. „V rámci evropských projektů jsme zároveň dostali možnost používat prestižní značku ELL jako potvrzení záruky kvality obsahu i formy jazykového vzdělávání,“ doplnil Lukáš Merz.

Hodnotící stanovisko zároveň řešitele inspirovalo k širšímu využití výukové platformy. „Na doporučení komise bychom chtěli podat přihlášku na podobný projekt s tím, že bychom modelovou strukturu vytvořenou pro zdravotnickou angličtinu aplikovali i pro německou verzi. Poptávka po ní vyplynula i z pilotního testování, které jsme prováděli minulý rok,“ uvedl Lukáš Merz.

Projekt HELP, na němž FZV spolupracovala s partnery ze Slovenska, Španělska, Litvy, Německa, Polska a Irska, představuje komplexní výukový nástroj určený učitelům, studentům, zdravotnickému personálu i širší odborné veřejnosti. Obsahuje čtrnáct výukových modulů z oblasti zdravotnictví a dalších šest je věnovaných interkulturním kompetencím. Lze je využít v klasické výuce nebo pro samostudium.

„Snažili jsme se, aby okruh potenciálních uživatelů byl co nejširší – od zdravotních sester, fyzioterapeutů, porodních asistentek přes lékaře nebo studenty medicíny až po třeba jazykové agentury. Protože je platforma koncipována i pro samostudium, cílili jsme i na lidi z praxe, kteří se ve zdravotnické angličtině potřebují zlepšit nebo by v rámci oboru chtěli pracovat v zahraničí,“ doplnil Lukáš Merz.

Díky nízkým nárokům na provoz bude webová platforma podle pro uživatele dostupná dlouhodobě. „V hostingu se budeme s partnery střídat. V současné době běží na španělských serverech, po dvou letech se přestěhuje do Litvy, potom do Olomouce.  Udržitelnost webové služby je tedy zaručena minimálně na příštích deset let,“ upozornil Lukáš Merz.

Online platforma je zdarma dostupná na webových stránkách projektu, kde je i odkaz na mobilní aplikaci.