Na FF se uskutečnilo celostátní kolo soutěže Student a věda

Na FF se uskutečnilo celostátní kolo soutěže Student a věda (sekce lingvistika).
Foto: Wendy Zimmerová
Čtvrtek 30. květen 2019, 10:37

V rámci 20. setkání mladých lingvistů proběhlo již tradičně také celostátní kolo soutěže Student a věda (sekce lingvistika). Soutěž se konala v pondělí 13. května na půdě auly Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Celostátního kola se zúčastnilo celkem deset soutěžících ze šesti různých univerzit. Kromě pořádající Univerzity Palackého v Olomouci své zástupce vyslala Univerzita Karlova v Praze, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Pardubice, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a pražská Akcent College.

V porotě rovněž zasedli zástupci účastnících se univerzit. První místo obsadila studentka FF UK Hana Hledíková se soutěžním příspěvkem, který nesl název Prozodické členění u dobrých mluvčích v češtině a angličtině. Z druhého místa se mohla radovat studentka psychologie z domácí FF UPOL Markéta Čajánková, vítězka fakultního kola, se svým příspěvkem Bilingvismus a osobnost: Výzkum v oblasti psycholingvistiky. Třetí místo putovalo rovněž do Prahy, a to díky Barboře Genserové a její práci Česká modální konstrukce „nepotřebovat + infinitiv“ s významem „není nutné, abych“.

Vzhledem k vyrovnanosti výkonů soutěžících porota udělila ještě dvě čestná uznání. Jedno z nich získal reprezentant MU v Brně Filip Kubeček se svou prací Přehled užití vyjmenovaných slov z hlediska tvarů. Druhé čestné uznání porota udělila Světlaně Müllerové z FF UK s příspěvkem Kolokace staroanglických adjektiv a jejich protikladů ve střední angličtině přijatých ze staroseverštiny.

Vítězné příspěvky budou publikovaný v recenzovaném sborníku.

Vítězům gratulujeme!

Wendy Zimmerová, spoluorganizátorka soutěže a zároveň studentka doktorského studijního programu na FF UP, obor Český jazyk