Novinka v nabídce celoživotního vzdělávání PdF UP: Aplikovaná behaviorální analýza

Fotogalerie: Centrum celoživotního vzdělávání PdF UP
Čtvrtek 3. říjen 2019, 10:20

Centrum celoživotního vzdělávání PdF UP připravilo nový kurz s názvem Aplikovaná behaviorální analýza - praktický nácvik protokolů. Uskutečnil se ve dnech 20. – 21. září pod vedením zkušené lektorky Mgr. Dity Chapman, BCBA a Mgr. Radky Hájkové. Kurz realizovaný formou workshopu probíhal v prostorách malé auly pedagogické fakulty a zúčastnilo se ho přes 50 zájemců.

Aplikovaná behaviorální analýza je v ČR novou vědní disciplínou, ve světě - zejména pak v USA - má ale za sebou přes 50 let výzkumné i praktické historie. ABA vychází z behaviorismu, pracuje tedy s principy chování a učení. Díky analýze prostředí a chování jedince je možné zjistit, jaký je mezi těmito proměnnými funkční vztah. Systematickou prací je pak možné dané chování modifikovat. Díky ABA, která je často dávána do souvislosti s diagnózou autismu - díky jejím dobrým výsledkům právě na tomto poli - je možné snížit výskyt problémového chování jedinců, učit je nové dovednosti, zlepšovat jejich sebeobsluhu, komunikaci, akademické i sociální dovednosti atd.

Podle Aleny Opletalové, vedoucí Centra celoživotního vzdělávání PdF, se účastníci kurzu seznámili s nácvikem vhodných forem chování, získali protokoly pro přírůstek komunikačních dovedností a byly jim nastíněny možnosti práce na zlepšení sebeobslužných dovedností, zejména u klientů s poruchou autistického spektra. Rovněž absolvovali praktický nácvik prezentovaných postupů, porozuměli základní terminologii aplikované behaviorální analýzy a vyzkoušeli si různé techniky práce pro zvyšování dovedností svých klientů na různých vývojových úrovních.

„Jelikož se jedná o velmi aktuální a žádané téma, zařadíme do nabídky celoživotního vzdělávání PdF UP i další kurzy zaměřené na podporu práce s problémovým chováním u dítěte aneb Positive Behavioural Support,“ řekla Alena Opletalová, vedoucí Centra celoživotního vzdělávání PdF UP. Více ZDE.

Už v minulosti Centrum celoživotního vzdělávání kurzy, zaměřené na obdobnou problematiku, realizovalo. Byly určeny těm, kteří s ABA teprve začínají i jedincům, kteří s dětmi s PAS pracují a u nichž se i vyskytuje problémové chování.

V obecném měřítku jsou kurzy pořádané k problematice ABA vhodné i pro rodiče dětí s PAS i ostatní odbornou veřejnost, která chce praktické dovednosti v oblasti ABA získat.

"Jsme potěšeni, že účastníci zhodnotili proběhlý kurz jako velmi přínosný. Vypovídají o tom reakce, které uvedli v jeho závěru. Patří k nim například tato: ´Myslím si, že je tento kurz velmi přínosný. Úžasná školitelka Dita, báječné prostředí a připravené zázemí pro účastníky. Praktické nácviky. Všem doporučuji!´ Zajímavou pak byla i například tato reakce: ´Líbilo se mi, že kurz byl jak pro rodiče, tak i odborníky. Vnímáme lepší podmínky, víc příležitostí právě pro rodiče, kteří se na kurzech potkávají a vzájemně si vyměňují zkušenosti. Oceňujeme i celkové zabezpečení kurzu, organizaci a přípravu materiálů, které můžeme rovnou použít v praxi´“.

Děkujeme celému lektorskému kolektivu a těšíme se na další spolupráci!!!

Centrum celoživotního vzdělávání PdF UP