Nový Žurnál UP přinese portrét Milana Koláře, písničkářky Terez Wrau a cvičení s Ivou Dostálovou

Foto: Žurnál UP
Čtvrtek 29. říjen 2020, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Je divná doba, ale i v ní fungují některé jistoty. Jednou z nich je podzimní číslo univerzitního magazínu Žurnál UP, které vychází 30. října. Najdete v něm mimo jiné portrét lékaře a emeritního děkana LF Milana Koláře, připomenutí našich aktivit v době jarního nouzového stavu, příběh písničkářky Terez Wrau či rozhovor s rektorem UP Jaroslavem Millerem o tom, co nám pandemie dala a vzala.

Nejde vynechat ze stránek magazínu koronavirové téma. Ale snad je možné ho ukázat v poněkud pozitivním světle – jako dobu, kdy univerzita, její studenti i zaměstnanci dokázali okamžitě pomoci, zmobilizovali své síly i znalosti. V tomto čísle Žurnálu některé z osobností a událostí připomínáme. Předem se omlouvám, že jsme nemohli zmínit všechny, na to by nám opravdu nestačily stránky. A stejně tak je jasné, že jsme se ohlíželi a zcela nereflektovali stav, který se mění každým dnem i každou hodinou.

„Je důležité brát všechno racionálně a s klidem, neutápět se v katastrofických scénářích. Koronavirus je nebezpečný, ale místo čtení negativních zpráv je lepší čas využít k povznesení ducha, k něčemu, co člověka baví,“ říká v závěru textu v rubrice Portrét profesor, kterého vloni zvolili medici za nejlepšího učitele preklinických oborů. Vědec, lékař, pedagog, tím vším je Milan Kolář.

V rozhovoru s rektorem UP Jaroslavem Millerem jsem využila jeho odborné zaměření. Zajímalo mě, zda jako historik najde v dějinách paralely k současnému stavu. Odpověď na tuto i všechny ostatní otázky najdete v říjnovém čísle Žurnálu UP. Řeč byla mimo jiné i o tom, zda společnost a její systém ustojí pandemii. „Já vidím jako zásadní pro zachování stability to, že nenecháme napospas osudu žádnou skupinu společnosti – staré nebo mladé, ženy nebo muže, silné nebo slabé. Vždycky musíme být schopni se o ně postarat. Nenechat je padnout na dno. To je pro mě příklad zodpovědné sociální koheze a k tomu se snažíme přispět i my na naší univerzitě,“ vysvětluje Jaroslav Miller.

V našem univerzitním magazínu toho ale najdete mnohem víc. O svůj životní příběh se s vámi podělí muzikantka a absolventka PdF Terez Wrau, David Livingstone z FF se v rubrice Zrcadlení svěří, proč se rozhodl v době nouzového stavu dělat koncerty pro zahraniční studenty, a doktorandka katedry psychologie Barbora Sedláková vás přesvědčí, že i ten, kdo byl za mořem, mohl pomáhat.  

Připomínáme také, že naší právnické fakultě se dostalo velké cti a její knihovna ponese jméno Milady Horákové. Neopomenuli jsme ani nejnovější a důležité objevy našich vědců, jako jsou například magnetické nanokuličky nebo rychlý screeningový test.

Nezklamal ani bohemista Ondřej Bláha a v Jazykovém okénku představí slova, která aktuálně obohatila náš slovník. Těšte se na haranténu, koronasádlo nebo na koroniny.

Až budete z toho všeho čtení unavení, bude čas se zvednout ze židle a jít cvičit. Přesně tak, jak vám to v rubrice Životní styl názorně ukáže proděkanka FTK Iva Dostálová.

Žurnál UP bude k dispozici na fakultách a v UPointu. Vychází 30. října.   

Zpět