Objetí, úsměvy i slzy na krajíčku. Absolventi medicíny se vrátili na alma mater

Dvaadvacet diamantových absolventů LF UP. Fotogalerie: Martin Višňa
Středa 17. duben 2019, 13:34 – Text: Martin Višňa

Lékařská fakulta přivítala dvě generace svých absolventů. Zatímco již tradiční setkání Radicēs/Kořeny patřilo absolventskému ročníku 1989, na historicky třetí Diamantové promoci převzalo pamětní diplomy dvaadvacet lékařů, kteří zakončili studium medicíny promocí v roce 1959.

„No, nekecej, ty jsi pořád mladík! Jak se máš?“ Podobných přivítání zaznělo Teoretickými ústavy před zahájením programu Kořenů nepočítaně. Zejména u mužské části přítomných bylo vidět, jak své spolužáky z konce 80. let rádi vidí, když prostor registrace účastníků ve vestibulu co chvíli některý zaplnil až hurónským smíchem.

Také ve velké posluchárně, kde proběhla úvodní část setkání, byla příjemná a uvolněná atmosféra. Přispělo k ní i hudební trio Romana Kubínka z přírodovědecké fakulty, které v návaznosti na motto setkání „Jak doktoři přicházejí o iluze“ zahrálo i několik písní z filmových Básníků. Potlesk vestoje si vysloužil profesor a emeritní přednosta ústavu normální anatomie Vladimír Holibka, který jako překvapení přezkoušel přítomné lékaře z anatomických znalostí.

Nadšené ovace doprovodily také vystoupení řečníků. Své spolužáky dorazil z Kypru pozdravit Marios Georgiou, který krátce zavzpomínal, jak se v Mariánských Lázních učil česky a na studium v Olomouci. Rozvoj lékařské fakulty a fakultní nemocnice v posledních letech účastníkům setkání zase přiblížil Roman Havlík, který se jako zástupce letošních „třicátníků“ ujal příprav programu. „Bylo to velmi příjemné, moc jsem si to užil. Lékařská fakulta mi dala pro život i pro praxi lékaře velmi mnoho a neměl jsem nikdy pochybnost, že jsem měl studovat jinou školu,“ uvedl současný ředitel Fakultní nemocnice Olomouc, který po skončení oficiální části programu své spolužáky provedl po nových prostorách fakulty a po nemocničním areálu.

Setkání se svým ročníkem si nenechala ujít ani Lada Čermáková, která působí v soukromé oční ordinaci v Přelouči. „Do Olomouce jsem se moc těšila, na studentská léta tady vzpomínám velmi ráda. Navíc jsem zjistila, že někteří mí spolužáci jsou úspěšní, například Pavel Stodůlka, který pravidelně dostává ceny za svou práci v oboru oftalmologie, nebo právě Roman Havlík, který je ředitelem olomoucké nemocnice. Jsem ráda, že jsem měla takové úžasné spolužáky,“ řekla Čermáková.

Emoce nechyběly ani na Diamantové promoci, která byla součástí absolventského dne lékařské fakulty již potřetí. Po šedesáti letech složilo znovu promoční slib a převzalo pamětní diplom dvaadvacet absolventů z roku 1959. Byl mezi nimi i výše zmíněný Vladimír Holibka, odbornice na dětskou chirurgii a popáleniny Zdenka Beranová, která dlouhá léta působila v pražské Nemocnici Na Bulovce, nebo uznávaný pneumolog Oldřich Ošťádal.

„Mých pár slov není ničím jiným než díkuvzdáním. Na prvním místě chci za nás poděkovat Bohu a matce přírodě. Další na řadě jsou rodiče a naši učitelé, kteří nás vedli, usměrňovali a učili, že jsme měli takový prospěch a mohli pak pokračovat na vyšších školách, složit zkoušku na univerzitu a absolvovat obor lékařské medicíny. Nebyl to obor těžký na naučení. Vyžadoval ale soustředěnost a vytrvalost, vlastnosti, které nejsou v indexu vidět. Chci poděkovat i dalším lidem, kteří nás vedli na cestě životem a kteří nás drželi za ruku v těžkých chvílích,“ pronesl ve svém projevu profesor Ošťádal.

Pamětní diplomy převzali diamantoví absolventi z rukou proděkanky lékařské fakulty Elišky Sovové. Za celoživotní obětavou práci promujícím poděkovali a pevné zdraví do dalších let popřáli také proděkan Martin Modrianský a v zastoupení rektora prorektorka Jitka Ulrichová.