Odešel Miroslav Koval

Miroslav Koval.
Foto: Tomáš Herynek
Pondělí 20. červen 2022, 9:23

Ve středu 15. června zemřel v Sobotíně malíř, kreslíř, fotograf a kurátor výstav Miroslav Koval.

Pocházel z Havlíčkova Brodu (nar. 1944) a prožil v padesátých letech se svým bratrem neradostné mládí po vykonstruovaném odsouzení a dlouhodobém věznění rodičů. Strávil několik let v dětském domově. Po vyučení a maturitě při zaměstnání absolvoval studium na Akademii výtvarných umění v ateliéru profesora Františka Jiroudka (1965-1971). Zde se seznámil s Anežkou Jílkovou, budoucí manželkou, s níž odešel do Sobotína. Tady léta pomáhal sochaři Jiřímu Jílkovi při realizaci jeho prací a věnoval se své umělecké tvorbě.

Od malby postupně přešel k fotografii a ke kresbě tuší. Ta byla pro něho do konce života dominantní. První samostatnou výstavu uskutečnili oba umělci v roce 1981 v olomouckém Divadle hudby. Přes odlehlost Sobotína měli oba manželé po sametové revoluci těsné přátelské a profesní vztahy s kolegy z Katedry výtvarné výchovy PdF Univerzity Palackého a ovlivnili svojí tvorbou a příkladným skromným a etickým životem řadu pedagogů a studentů naší alma mater.

Mirek Koval působil také od roku 1994 jako kurátor Galerie Jiřího Jílka v Šumperku, kde uspořádal přes tři sta výstav prací umělců z celé republiky a vytvořil z malé galerie nezapomenutelné místo k setkávání lidí milujících výtvarné umění a kulturu vůbec. Mirkovy, stejně jako Anežčiny, práce jsou zastoupeny v Národní galerii, Muzeu umění v Olomouci a v řadě dalších domácích i zahraničních sbírek. Jako hosté se nesčetněkrát účastnili společných výstav Spolku olomouckých výtvarníků.

Poslední rozloučení s Miroslavem Kovalem bude v pátek 24. června ve 13:00 hodin v obřadní síni šumperského krematoria.

Pavel Herynek