Odhalte tajemství Verneových vynálezů v Pevnosti poznání

Ilustrační foto: Archiv Pevnosti poznání
pátek 10. srpen 2018, 10:00 – Text: (red)

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého zve návštěvníky na dobrodružnou výpravu do světa nespoutané fantazie Julese Verna. V rámci projektu Léto s Vernem, které celé léto připravuje Český rozhlas Dvojka, se 14. srpna od 9 do 17 hodin koná v pevnosti originální program pro celou rodinu.

Dva měsíce prázdnin se rozhlasová Dvojka vydává na podivuhodnou cestu do dalekého vesmíru, pod hladinu temných oceánů či do nitra Země. Posluchači si tak mohou užívat léto se spisovatelem a průkopníkem popularizace vědy, který sledoval vědecké trendy, jenž pak dokázal přeměnit v neuvěřitelné a fascinující příběhy. „Připravili jsme 20 rozhlasových her, jeden seriál a tři četby na pokračování. Projekt zakončí živě vysílaná rozhlasová hra,“ popsala aktivity Kateřina Dvořáková, vedoucí programu Českého rozhlasu Dvojka.

Rozhlasoví pracovníci chystají také akce pro širokou veřejnost. Jednou z nich je i tematický den v Pevnosti poznání. Návštěvníci se mohou těšit na řadu aktivit v expozicích, soutěže a drobné dárky. A také na přednášku autora pořadu Meteor Petra Sobotky nazvanou Omyly a pravdy Julese Verna. Ta začne v 15 hodin v přednáškovém sále a bude zdarma. „Julese Verna můžeme označit za popularizátora vědy. Studoval nejnovější vynálezy a objevy a včleňoval je do svých románů. V nich pak domýšlel využití v nejdokonalejší formě. Jsou jeho knihy spolehlivými učebnicemi, nebo v nich plácá páté přes deváté? Co říkají dnešní odborníci na jeho texty?“ lákal na přednášku Petr Sobotka.

Vědecko-fantastický svět románů slavného francouzského spisovatele inspiroval animátory popularizačního centra, kteří si na 14. srpna připravili aktivity pro všechny návštěvníky bez rozdílu věku. „Některé exponáty přeměníme na tajuplnou cestu a připravíme schémata vynálezů a mapy míst, které se ve verneovkách objevují. Návštěvníci se pokusí pomocí netradičních šifer zjistit, jaká prehistorická zvířata se skrývala ve středu Země a jak by asi vypadala vesmírná raketa v podání Verna,“ popsala program Martina Vysloužilová, tisková mluvčí Pevnosti poznání. Doplnila, že autoři programu myslí také na ty, kteří si chtějí vyzkoušet chemické pokusy a vyrobit si vlastní sopku nebo umělou zkamenělinu.

Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v historicky vzácné budově s dřevěnou konstrukcí, původně dělostřeleckém skladu z 19. století. Je umístěna v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Kromě stálých tematických expozic a planetária popularizační tým připravuje řadu doprovodných akcí. Loni přišlo téměř sto tisíc návštěvníků.

Více informací najdete na stránkách Pevnosti poznání UP.