Právnická fakulta naplnila auto SUV materiální pomocí pro Ukrajinu

S naložením pomáhali zástupci vedení i zaměstnanci fakulty. Foto: Eva Hrudníková
Sobota 10. prosinec 2022, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Benzinová elektrocentrála, výkonné powerbanky, zimní bundy, teplé boty nebo trvanlivé potraviny věnovali dárci z právnické fakulty lidem na Ukrajině. Materiální pomoc nosili po celý listopad přímo na fakultu. Sbírku vyhlásila fakulta ve spolupráci s Vasylem Kapustejem a Andrejem Poleščukem, studenty práv, kteří Ukrajinu dlouhodobě podporují.

Podle organizátorů sbírky byly darované věci ve velmi dobrém stavu. „Všem dárcům děkujeme. Dovolím si zmínit pár jednotlivostí, které nás mile překvapily. Ve sbírce byl například fotoaparát Nikon, telefon Samsung nebo výkonné powerbanky. Dokonce i benzinová elektrocentrála, kterou zakoupil vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva. Generátor se bude hodit například v dětském domově či školce,“ uvedl Vasyl Kapustej, student posledního ročníku magisterského programu Právo a právní věda. Sbírka naplnila až po strop vozidlo Mercedes-Benz ML, a to jak kufr, tak i prostor zadních sedaček. „Zbylo už jen místo pro řidiče a spolujezdce,“ dodal student, který pomoc pro Ukrajinu organizuje od samého počátku války.

Darované věci poputují ukrajinským uprchlíkům především do západní a centrální části země. Pomohou hlavně matkám s dětmi a seniorům, kteří byli nuceni opustit své zničené domy na východě Ukrajiny. „Jde především o uprchlíky z Charkova, Mykolajiva a Donbasu, kteří se nyní bohužel nemají kam vrátit,“ upřesnil Vasyl Kapustej.

Pomoc z právnické fakulty by měla vyrazit na Ukrajinu v neděli 11. prosince. Bude záležet, zda se věci vejdou do dodávky společně s věcmi pro ukrajinské vojáky. „Ty pravidelně nakupujeme z prostředků finanční sbírky, kterou organizuji na platformě Znesnáze21. Pomoc vojákům považuji za prioritu, tak uvidíme, co všechno k tomu naložíme,“ vysvětlil Vasyl Kapustej. Tentokrát se ale na Ukrajinu nevydá, připravuje se totiž na státní závěrečné zkoušky. Místo něj pojede jeho matka Erika.

Pokud se materiální pomoc z právnické fakulty v neděli do dodávky nevejde, další cesta je naplánovaná na leden. „Na Ukrajinu jezdíme pravidelně každý měsíc,“ dodal sedmadvacetiletý student.