Právnická fakulta připravuje volby ochránce práv studentů

Funkce ochránce práv studentů, jakožto poradního orgánu děkana, je na fakultě novinkou. Foto: PF UP
Pondělí 16. květen 2022, 15:20 – Text: Eva Hrudníková

Děkan právnické fakulty Václav Stehlík vyhlásil volby ochránce práv studentů. Funkci budou vykonávat dva akademičtí pracovníci různého pohlaví, které jmenuje děkan po zohlednění výsledků hlasování studentů. Návrhy kandidátů na ochránce lze podávat do 25. května. Elektronické volby se uskuteční v prvním červnovém týdnu.

Funkce ochránce práv studentů, jakožto poradního orgánu děkana, je na fakultě novinkou. V dubnu nabyla účinnosti vnitřní norma, která pozici zřizuje a upravuje pravidla výběru kandidátů na ochránce, vymezuje jeho poslání, působnost a další související záležitosti. „Posláním ochránce je spoluvytvářet bezpečné, komfortní, vstřícné a spravedlivé studijní prostředí na fakultě, přispívat ke zlepšování vztahů mezi studenty a akademickými pracovníky a dalšími zaměstnanci fakulty a posilovat ochranu akademických práv a svobod a dalších souvisejících veřejných subjektivních práv studentů fakulty,“ zdůvodnil děkan Václav Stehlík.

O zřízení pozice současné vedení fakulty dlouhodobě usilovalo. „Zvažovali jsme různé varianty, pracovali jsem s návrhy studentů a byli jsme také v úzkém spojení s jinými fakultami i mimo UP, které již ombudsmana mají,“ dodal děkan.

Návrh na kandidáty na ochránce může podat každý člen akademického obce fakulty. Kandidáty z řad akademických pracovníků je možné navrhovat do 25. května. Návrhy přijímá Eva Hrudníková, členka volební komise, osobně (budova A, 1. patro, kancelář 2.20), elektronicky (eva.hrudnikova@upol.cz) nebo je lze zanechat v její schránce u vrátnice na budově A. Navrhovatelé mohou využít připravený formulář.

Elektronické hlasování potrvá od 30. května do 3. června a výsledky voleb se akademická obec dozví v následujícím týdnu. Voleb se může zúčastnit student, který je ke dni zahájení hlasování studentem v některém ze studijních programů realizovaných fakultou. Každý student může hlasovat jen jednou a může hlasovat nejvýše pro dva kandidáty odlišného pohlaví.

Funkci ochránce práv studentů budou na PF UP zastávat dvě osoby různého pohlaví, které po zohlednění výsledků voleb jmenuje děkan. Funkce ochránce je neslučitelná s funkcí rektora, prorektora, kvestora, děkana, proděkana a tajemníka fakulty, s členstvím v disciplinární komisi, s členstvím v etické komisi, jakož i s jakoukoli pracovní pozicí na studijním oddělení děkanátu fakulty či rektorátu Univerzity Palackého v Olomouci.

První funkční období ochránců práv studentů PF UP začne 1. června a bude vázáno na funkční období děkana.

Volby ochránce práv studentů PF UP
elektronická forma 31. května až 3. června
Návrhy na kandidáty
Lze podávat do 25. května. Návrhy přijímá Eva Hrudníková osobně (budova A, 1. patro, kancelář 2.20), elektronicky (eva.hrudnikova@upol.cz) nebo je lze zanechat v její schránce u vrátnice na budově A. Formulář pro navrhování ZDE.
Volební komise
JUDr. Renáta Šínová, Ph.D. (předsedkyně)
Mgr. Eva Hrudníková
Vojtěch Kalmár