Právnická fakulta vzpomíná výstavou na Jaroslava Sovinského

V předsálí auly je k vidění 77 snímků Jaroslava Sovinského.
Foto: Eva Hrudníková
Středa 5. duben 2017, 14:45 – Text: Eva Hrudníková

Uctít památku svého dlouholetého zaměstnance a současně podpořit jeho rodinu. To bylo hlavním motivem právnické fakulty k uspořádání výstavy fotografií Jaroslava Sovinského. Prodejní výstava, jejíž výtěžek dostanou Sovinského dcery, potrvá na fakultě do 14. dubna. Oblíbený pedagog náhle zemřel vloni v srpnu.

Zájemci si mohou v předsálí auly prohlédnout 77 barevných snímků ve formátu A3 z cest Jaroslava Sovinského. Právě cestování a fotografování byly jeho velkými koníčky. „Děkuji všem, kteří jste si našli čas a přišli jste vzpomenout na našeho kolegu a zároveň si prohlédnout jeho snímky. Protože většina lidí na fakultě zná jeho rodinu, rozhodli jsme se ji v této těžké životní situaci podpořit,“ řekla na úvod vernisáže děkanka Zdenka Papoušková.

Samotnou výstavu připravila proděkanka pro vědu a výzkum Blanka Vítová, která zaštítila i prodej fotografií. „Snímky jsem získala od Jardovy ženy. Bylo poměrně těžké z tak velkého množství vybrat ty nejlepší. Jako formu prodeje jsme zvolili takzvanou tichou aukci, kdy zájemci zapisují kdykoli v průběhu výstavy své příhozy na připravené formuláře,“ vysvětlila proděkanka. Poslední příhoz je možný v pátek 14. dubna v 15:00, kdy výstava končí.

Na vernisáž dorazili zástupci vedení fakulty, Sovinského blízcí spolupracovníci, předseda Akademického senátu UP Jiří Langer, studenti i rodiče Jaroslava Sovinského. „Fakultě moc děkujeme. Oceňujeme nápad uspořádat tuto akci, je to moc pěkná myšlenka. Těžko se mi v tuto chvíli mluví. Jarda nebyl jen můj syn, ale velký kámoš. Ztratil jsem parťáka,“ neskrýval dojetí otec Jaroslava Sovinského.

Krátce po vernisáži procházela mezi vystavenými snímky s tužkou v ruce i studentka Monika Kováčová. „Jednu fotku jsem si už vybrala. Oslovila mě na první pohled. Její hlavní hodnotu vidím právě ve spojitosti s doktorem Sovinským. Cítím z ní tu jeho pozitivní energii, kterou v sobě měl a rozdával,“ řekla posluchačka 4. ročníku oboru Právo.

Jaroslav Sovinský zemřel ve věku pouhých 43 let. Na olomoucké právnické fakultě pracoval na katedře ústavního práva od září 2002, předsedal i jejímu akademickému senátu, a to ve funkčním období 2006–2009. Byl také členem Akademického senátu UP, nejprve v letech 2008–2011 a poté v letech 2011–2014. K jeho zájmům vedle cestování a fotografování patřily historie, archeologie a opera. Zajímal se také o státní hranice.