Právnickou fakultu navštívila delegace z Ústavního soudu Tchaj-wanu

Návštěva vyvrcholila odborným kulatým stolem. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 26. červen 2023, 13:30 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta hostila vzácnou návštěvu – delegaci z Ústavního soudu Tchaj-wanu v čele s jeho předsedou Tzong-Li Hsu. Část programu tvořilo jednání vedení fakulty s tchajwanskými soudci. Návštěva vyvrcholila kulatým stolem na téma Same-Sex Marriage in Taiwan: From Court to Referendum to Legislation.

Podnět k uskutečnění návštěvy vzešel ze spolupráce zahraničního oddělení PF UP a I-Hsun Sandy Chou, americké právničky a rodačky z Tchaj-wanu, která na olomoucké právnické fakultě působí díky Fulbrightovu stipendijnímu programu. „Naší snahou je do budoucna propojit fakultu s tchajwanskými univerzitami, a právě návštěva delegace Ústavního soudu by mohla otevřít dveře této spolupráci. Mnozí z ústavních soudců mají intenzivní vazby na univerzity, působí nebo působili na nich třeba jako profesoři. Osobní setkání tak bylo pro nás velmi přínosné, budeme na něm stavět další spolupráci, získali jsme lepší vyjednávací pozici,“ vysvětlil Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP.

Navázání akademických vztahů s touto demokratickou ostrovní zemí, která čelí neustálým hrozbám ze strany Číny, je v souladu s aktivitami Univerzity Palackého a se současnou zahraniční politikou České republiky. Ta staví na obnovení havlovské tradice, tedy prosazování hodnotové politiky lidských práv, kterou nesmí zastínit ekonomické zájmy.

Právě lidská práva a otevřená společnost byly podtitulem akademické části návštěvy, kulatého stolu na téma Same-Sex Marriage in Taiwan: From Court to Referendum to Legislation. Přednášku si připravil soudce Jau-Yuan Hwang. „Téma bylo pečlivě vybráno a navrženo tchajwanskou stranou,“ upřesnil Martin Faix. V kontextu tématu připomněl skutečnost, že tchajwanský parlament v roce 2021 schválil zákon, který povoluje manželství osob stejného pohlaví. Ostrovní stát se tak stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala. „Poslanci tehdy debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi,“ připomněl Jau-Yuan Hwang.

Kulatý stůl si nenechal ujít rektor UP Martin Procházka nebo kolegové z PF UP. Jedním z nich byl Zdeněk Červínek z katedry ústavního práva. „Takto významná návštěva k nám na fakultu nezavítá moc často. Proto jsem moc rád, že jsem se mohl kulatého stolu zúčastnit. Potěšení bylo o to větší, že členové tchajwanské delegace byli moc milí. Přednáška týkající se vývoje, který Tchaj-wan v roce 2019 jako první asijskou zemi dovedl přes rozhodnutí Ústavního soudu a referendum až k uzákonění sňatků osob stejného pohlaví, byla pro mě velmi zajímavá.“

Delegace z Ústavního soudu Tchaj-wanu stihla během týdenního pobytu v České republice navštívit například Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, Univerzitu Karlovu nebo Senát Parlamentu ČR. Velkou část programu jim pomohlo domluvit právě zahraniční oddělení PF UP.