Přeborníky v přespolním běhu jsou Klára Machková a Petr Bachan

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 26. říjen 2023, 12:30 – Text: Martin Višňa

Letošní, již 45. ročník Přeboru Univerzity Palackého v přespolním běhu zná své vítěze. Nejrychlejší ženou se stala Klára Machková z filozofické fakulty, v mužské kategorii obhájil vítězství z loňska Petr Bachan studující tělesnou výchovu a geografii.

Na start přeboru se postavilo 136 žen a 144 mužů, vesměs šlo o studenty pořádající FTK. Pro běžkyně byla na atletickém stadionu a především v přilehlých Bezručových sadech připravena tříkilometrová trať, běžci se museli popasovat s více než pětikilometrovou vzdáleností.

„Chtěla jsem vyhrát, ale jsem zvyklá na kratší tratě a přebor jsem běžela poprvé, takže jsem moc nevěděla, co od tohoto závodu čekat. Trať byla hezká a soupeřky moc dobré, určitě jsem to neměla zadarmo a musela jsem ze sebe vydat všechno,“ přiznala vítězka ženské kategorie Klára Machková, studentka ruštiny pro překladatele a členka Atletického klubu Olomouc.

Dres olomoucké atletiky obléká také nejrychlejší muž Petr Bachan z fakulty tělesné kultury, který zopakoval své loňské prvenství. „Letos byla větší konkurence, kluci byli daleko vyrovnanější. Nicméně podařilo se. Také ale jinak běhám spíše kratší tratě a přeboru jsem se zúčastnil v rámci přípravy na halovou sezonu,“ uvedl.

Vítězové i další závodníci na předních místech obdrželi kromě medailí a diplomů také cenu děkana FTK UP v podobě mimořádného sportovního stipendia a díky sponzorům závodu také věcné ceny.

„Myslím, že s letošním přeborem můžeme být jako pořadatelé spokojení. Krásně nám vyšlo počasí a účast byla velmi pěkná. V souvislosti s oslavami 450. výročí vzniku olomoucké univerzity mě ještě napadá, že je přebor už také zajímavou součástí její historie. Vždyť jsme s přeborem začali chvíli poté, co univerzita oslavila 400 let! I já jsem ho běžela jako studentka, to se ještě konal na Svatém Kopečku,“ podotkla ředitelka závodu Liběna Kováčová z katedry sportu.

Výsledky Přeboru UP v přespolním běhu 2023

– ženy: